Poznaj możliwości
Blog

Od czego rozpocząć przygotowania do ślubu i wesela?


Często wśród świeżo upieczonych par młodych spotykam się ze stwierdzeniem typu „Nie wiemy od czego w ogóle zacząć przygotowania do ślubu”.

Decyzja o organizacji wesela to ważny moment w Waszym wspólnym życiu. Nie chodzi przecież o samą organizację jakiegoś tam eventu, ale przede wszystkim o to, że Wasz związek wszedł właśnie na wyższy level, na jeszcze wyższym znajdzie się niebawem, a Wy zamierzacie to pięknie uczcić.

Kwestii do ogarnięcia na początku jest rzeczywiście sporo. Zanim więc do tego usiądziecie wygospodarujcie sobie czas na „wstępne przygotowania” – wymagają one wielu Waszych rozmów i ustaleń, a czasem spotkań z rodziną – nawet wiele miesięcy przed! Na początku przygotowania do wesela i ślubu, będą wymagały specjalnej przestrzeni w Waszej codzienności.
I nie odpuszczajcie sobie kluczowych ustaleń, ponieważ ich brak będzie konsekwentnie o sobie przypominał na każdym kroku. Już na etapie podejścia do ceremonii różnie bywa, dlatego punkt pierwszy brzmi:

Wizja, a potem dopiero przygotowania do ślubu

Bez konkretnej wizji utoniecie wśród meandrów organizacyjnych, nie będziecie wiedzieć kogo słuchać, z kim rozmawiać, jakie opcje wybrać. Nie możecie zdecydować się na wszystko, a przeglądanie tysiąca opcji, z których większość Was nie dotyczy, może okazać się stratą czasu.

Co więcej, ten kluczowy etap służy również temu, żebyście umocnili swoje przekonanie względem jego organizacji. Nie wszyscy organizują przyjęcie weselne, wiele par uważa to za stratę pieniędzy. Być może Wy też nie musicie go robić. Bądźcie pewni kierunku, który wybierzecie!

Im mocniej przyłożycie się do wizji, będziecie przekonani do celu, tym większe będzie Wasze zaangażowanie, a co za tym idzie, satysfakcja z przygotowań i efektu końcowego.

Jeśli wesele w plenerze jest odpowiedzią na Waszą wizję, to w tym linku znajdziecie więcej informacji o podjęciu takiej decyzji.

O tym, jak stworzyć wizję, napisałam tutaj!

przygotowania do wesela lista

Budżet, termin, miejsce

Wskazałam na te trzy elementy razem, ponieważ ich kolejność jest kwestią indywidualną.

Mając zamiar na wesele przeznaczyć konkretny budżet i do niego dostosować możliwe opcje – będzie on na pierwszym miejscu. Nie mając zupełnie pojęcia ile kosztuje wesele, możecie najpierw się rozeznać, a potem dostosować swój zakres i rozłożyć go na przykład w dłuższym okresie czasu.

Jeśli z kolei miejsce, które Was urzekło jest dla Was kluczowe to prawdopodobnie zarówno budżet, jak i termin dostosujecie do niego.  Manewrując ewentualnie opcjami tak, aby znaleźć się możliwie blisko swojego zakresu kwoty, którą chcecie wydać.

Zdarza się również i tak, że termin jest na tyle istotny, że pod niego podporządkujecie całą resztę. Gdy to termin jest kluczowy przy organizacji, pamiętajcie, żeby na początkowym etapie spotkać się z księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego, aby tą datę zająć. 

Teksty uzupełniające:

Jak określić budżet?

Koszty wesela w plenerze

Jak wybrać miejsce?

Plan przygotowań

Zacznijcie od końca i do dnia dzisiejszego rozpiszcie wszystkie tematy do załatwienia z adnotacją o terminie wykonania i osobie za to odpowiedzialnej. Przestrzegam ambitne Panny Młode przed braniem wszystkiego na swoją głowę. Podzielcie się organizacją ze swoimi bliskimi, a zadania wyłącznie Wasze podzielcie między siebie.

Gdy do imprezy zostało dużo czasu, często dynamika przygotowań wygląda tak, że na początku robione jest to, od czego trzeba zacząć, potem dzieje się niewiele, a tuż przed weselem wysypuje się mnóstwo tematów i najczęściej ostatnie dwa tygodnia dla panien młodych to istny młyn! Wiele rzeczy rzeczywiście pojawia się w tym czasie na bieżąco, ale właśnie dlatego wszystko, czego nie trzeba planować na ten okres warto zrobić wcześniej i mieć czas na wszelkie „zaskakiwajki” ?

Niech weselna lista rzeczy do wykonania będzie otwarta, ponieważ w trakcie będą Wam przychodzić do głowy jeszcze pewne rzeczy, a po spotkaniu z każdym usługodawcą prawdopodobnie też przybędzie kilka punktów.

Bliżej samego wydarzenia pamiętajcie o przygotowaniu harmonogramu.

Narzędzie do wykorzystania:
Lista zadań do wykonania

Lista gości,

Przy solidnie przygotowanej i „przegadanej” wizji, lista gości będzie tylko odpowiedzią do niej. Kluczowa kwestia: duże czy małe: rodzina najbliższa czy dalsza, wyjeżdżamy dalej, bliżej czy zostajemy w rodzinnych okolicach – to już macie. Pozostanie spisanie konkretnych osób, a potem przygotowanie i wręczenie zaproszeń.

ślub i wesele przygotowania

Skompletowanie zespołu organizacyjnego,

Powyższą podstawę uzupełniamy kluczową grupą osób, czyli współtwórcami Waszego przyjęcia. Mając konkretny model waszej imprezy weselnej pewnie już wiecie kogo potrzebujecie i pozostanie kwestia nawiązania współpracy z odpowiednimi osobami. 

Skorzystaj z narzędzia: Lista współpracujących usługodawców

Najczęstszą grupę (poza miejscem i/lub namiotem) stanowią: dekoratorzy, firmy cateringowe (w przypadku organizacji wesela w plenerze w miejscu bez kuchni), twórcy foto i wideo.

Dalej mamy szereg mniej lub bardziej opcjonalnych usług dodatkowych:  

– toalety,

– oświetlenie,

– fotobudka,

strefa chillout,

– drink/candy bar,

– tort,

– transport,

– noclegi,

– Wasza stylizacja: suknia lub suknie ślubne, fryzjera i kosmetyczki,

– plan na pierwszy taniec

A jakie są Wasze doświadczenia w przygotowaniach weselnych?

Podzielcie się w komentarzach!Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!