Poznaj możliwości
Blog

Plan wesela – czy wizja naprawdę jest niezbędna?


Myślę, że jeśli ktoś nie robi planu wesela albo nie określa jego wizji, to dlatego, że nie wie po co właściwie ma to zrobić i czy rzeczywiście daje to jakiekolwiek korzyści. Ewentualnie, jeśli ktoś je zna, a tego nie robi to dlatego, że nie są one dla niego tak istotne.

Zacznijmy więc od sprawdzenia, czy tworzenie planu ma sens i odpowiedzi na pytanie – „dlaczego warto?”.

 1. Ponieważ organizacja ma opierać się na Waszym przekonaniu, że właśnie tego chcecie, a nie na wątpliwościach, ciągnących się za Wami aż do dnia wesela.
 2. Da punkt odniesienia – Wasz osobisty GPS.
 3. Ułatwi Wam podejmowanie wszystkich decyzji.
 4. Ułatwi współpracę z usługodawcami, którym będziecie mogli przedstawić swój punkt widzenia.
 5. Pomoże zapanować nad budżetem i uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Powyższe punkty są dla Was ważne? Znaczy to – jesteście osobami, które powinny rozważyć kwestię przygotowania wizji i planu swojego wesela, sami widzicie – warto!

plan wesela

O tym, jak konkretnie zabrać się za przygotowanie wizji i planu wesela powiem za chwilę, teraz jeszcze o najczęstszych argumentach przeciw.

Plan i wizja wesela, argumenty przeciwko,

„Nie mamy czasu się za to zabrać.”

Wiem, dziś czas jest na wagę złota. Zaufajcie mi jednak, godzina albo dwie poświęcone na wizję i plan imprezy weselnej sprawią, iż dużo więcej czasu zaoszczędzicie na organizacji. A im mniej macie czasu, na wspólne omówienie Waszego wesela, tym bardziej powinniście to zrobić – potem będzie tylko gorzej.

Domyślam się, że bardziej produktywne wydaje się przeglądanie ofert i inspiracji w Internecie, ale tracicie wtedy swój własny punkt odniesienia i zamiast określić istotne szczegóły, znajdujecie coraz więcej możliwości, których przecież w znakomitej większości nie zdołacie wykorzystać.

Pamiętajcie! Waszego wesela w internecie nie ma. Na stronach możecie oglądać inspiracje, ale to Wam pomoże dopiero wówczas, gdy sami ustalicie, czego Wy tak naprawdę chcecie i po co tak naprawdę to wesele organizujecie.

„Wszystko mi się podoba, więc jak mam wybrać coś konkretnego dla siebie?”

plan weselny

Nie da się zrobić wesela wszystkich stylów, we wszystkich kolorach, ze wszystkimi atrakcjami, w namiocie i na statku jednocześnie. Na coś się trzeba zdecydować i zdaję sobie sprawę, że to jest trudne przy tej ilości możliwości. Jestem więcej niż pewna, że Wasze wesele, jeśli je określicie będzie unikalne, a 90% wszystkich możliwości nie pasuje do Waszej wizji.

„Nie mam pojęcia o organizacji wesela, więc skąd mam wiedzieć jakie ma być? – czyli, jak określić wizję wesela”

I tu zaczyna się piękny moment, bo de facto nie musicie nic wiedzieć o organizacji wesela – im mniej wiecie tym lepiej. Czemu? Bo to daje świeże spojrzenie, przestrzeń dla kreatywności i odkrycia potencjału Waszych pomysłów!

Zapomnijcie, że wesele to… sala, pałac, ogród… oczepiny/koncert gwiazdy/ tort…

Wyobraźcie sobie – jesteście pierwszą na świecie Parą Młodą, która wydaje przyjęcie z okazji swojej miłości i dalszego wspólnego życia.

Nie macie więc wzoru, bo nikt tego do tej pory nie robił.

Jedyne w swoim rodzaju wesele – wasze!

Mając czystą perspektywę, pomyślcie, co Wy byście chcieli zrobić?

 • Jaka ma być symbolika?
 • Co chcecie, żeby zostało powiedziane?
 • Z kim chcecie ten moment dzielić?
 • Jak chcecie, żeby to wyglądało?
 • Kiedy jedzenie? Jakie? Gdzie?
 • Co macie na tym przyjęciu robić?
wizja wesela

Nie bójcie się pomysłów z kosmosu. Na ziemię zejdziecie za moment. Teraz po prostu wyobraźcie sobie co by było, gdybyście organizowali pierwsze wesele na świecie. Zamknijcie oczy i zobaczcie ten dzień. I wszystko co Wam przyjdzie do głowy, zapiszcie. Teraz czas na wymianę Waszych pomysłów i przyjrzenie się im. Które Wam się podobają? Jakie opcje czujecie najbardziej? Których się boicie? Jakie macie wątpliwości?

Te wszystkie pytania i odpowiedzi osadzą Was mocno w podejściu do Waszego wesela. A jeśli nawet dojdziecie do wniosku, że wesele nie jest dla Was to też będzie super.
Zastanówcie się tylko ile stracilibyście czasu i pieniędzy na organizację imprezy, której tak naprawdę nie chcieliście.

Teraz, mając tę swoją, nawet jeśli kosmiczną, wizję to przejedźcie przez poniższe punkty, żeby dookreślić całość.

 • Wielkość wesela – duże czy kameralne?
 • Miejsce – gdzie?
 • Goście – kto?
 • Usługodawcy weselni – jacy, ilu, skąd?
 • Przebieg – co i kiedy ma się dziać?

I dalej: wygląd, smak, brzmienie Waszej unikalnej imprezy

Zmiana koncepcji?

Dobrze i skrupulatnie określona wizja i plan wesela pozwolą uniknąć radykalnych zmian. Nowe pomysły od razu będą weryfikowane – pasują, bądź nie. Zmieniać się mogą szczegóły, ale podstawa pozostanie niezmieniona.

wizja imprezy weselnej

Myślę, że jeśli przykładowo zdecydujecie się na wesele w plenerze mając je usytuowane w swojej wizji, czyli robicie je, bo chcecie, żeby klimat był luźny, blisko natury to nawet jeśli traficie na piękny zamek, w którym możecie zorganizować naprawdę gustowne wesele to jednak on nie będzie pasował akurat do Waszego przyjęcia.

Nie dlatego, że sztywno trzymacie się wizji pleneru tylko dlatego, że… i to jest sedno tematu – zdecydowaliście się na plener chcąc na przykład pięknego klimatu, swobodnej atmosfery i bliskości z naturą. Jakikolwiek zamek nie będzie do tego po prostu pasował.

Mam nadzieję, że teraz już wiecie czy określenie wizji wesela w Waszym przypadku jest potrzebne, a przede wszystkim jak ją określić. Powodzenia!


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!