Poznaj możliwości
Blog

Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?


Dotychczas najczęstszym powodem organizacji ślubu w plenerze był jego wyjątkowy klimat. Teraz okazuje się bezpieczną alternatywą dla przyjęć, które nie mogą odbyć się w tradycyjny sposób.

Przyjęcia w plenerze odbywają się w otwartej przestrzeni powietrza, która zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Daje również większe możliwości w kwestii spędzenia czasu przez gości w kilku miejscach, nie tylko przy jednym stole, w jednym pomieszczeniu.

Przestrzegam jednak przed przenoszeniem się w plener bez zachowania odpowiedniej staranności i zadbania o aspekty techniczne, które są dla tych przyjęć kluczowe.

weselna strefa chillout

Zmiana dotychczasowych planów daje Wam możliwość odejścia od organizacji wesela i dopasowania formy ślubu do obecnych możliwości. Zastanówcie się jednak czy nie stracicie podwójnie, jeśli zdecydujecie się na inną organizację, w której polegniecie.

Plener jest zależny od pogody, niesie więc ryzyko, że nie wszystko pójdzie idealnie. Czekają Was wyzwania, na które trzeba się przygotować a najpierw o nich wiedzieć.

Dwa razy więc przemyślcie czy przeniesienie się w plener jest dla Was tym najlepszym sposobem poradzenia sobie z obecnymi zmianami.

Jeśli zdecydujecie się na taki wariant to poświęćcie trochę czasu, aby dobrze przygotować się do tej organizacji lub skorzystać ze wsparcia doświadczonych osób.

W tym tekście wspominam o najważniejszych kwestiach. Na samym dole znajdziecie natomiast poszerzone treści, z którymi warto się zapoznać, żeby zgłębić temat. Całość zajmie Wam nie więcej niż godzinę i może to być najważniejsza godzina w Waszej organizacji przyjęcia w plenerze.

Czy goście wezmą udział w przyjęciu w plenerze?

To oczywiste, że żadne przyjęcie nie ma racji bytu bez gości. Od nich więc zacznijcie. W hierarchii tych, na obecności których najbardziej Wam zależy.

Do rozstrzygnięcia przykładowy dylemat – czy obecność i bezpieczeństwo babci nie wymaga okrojenia ilości osób znajomych czy przyjaciół? Jeśli chcecie, żeby wszyscy byli z Wami, być może przyjąć formułę dwuczęściową?

Czy przyjęcie powinno być kameralne?

Im mniej osób tym mniejsze ryzyko, a co za tym idzie większa gwarancja, że osoby, na których najbardziej Wam zależy zdecydują się wziąć udział.

Wesela powyżej 50 osób mogą być prawnie niemożliwe jeszcze przez kilka miesięcy (piszę ten tekst 11 maja 2020).

Forma pleneru jest ukłonem w kierunku większego bezpieczeństwa, ale mimo to, w przypadku, jeśli ktoś z gości okaże się chory, wszyscy uczestnicy będą musieli poddać się kwarantannie.

Dlatego, jeśli nie zdecydowaliście się przenieść wesela na kolejny rok bądźcie gotowi na zmianę formuły.

Formalności związane z przeniesieniem wesela

Zanim cokolwiek będziecie chcieli zrobić, dowiedzcie się, jakie zmiany możecie wprowadzić w obecnym przyjęciu i na jakich warunkach możecie ich dokonać.

  • Czy w urzędzie zgodzą się na przeniesienie w plener?
  • Jakie są możliwości w miejscu Waszego wesela na przeniesienie się w plener?
  • Czy miejsce zgodzi się na Waszą rezygnację i jakie są jej warunki?
  • Jak wygląda kwestia przeniesienie się na inny termin/miejsce przez pozostałych usługodawców?
  • Czy ze wszystkich dodatkowych usług w dalszym ciągu chcecie skorzystać?
Najczęściej popełniane błędy podczas ślubu i wesela w plenerze

Formuła i miejsce nowego przyjęcia

Zwykle zachęcam do tego, aby określić wizję i znaleźć miejsce, które będzie jej odpowiadać.

Jeśli uda Wam się to teraz zrobić to tak nadal będzie najlepiej. Jeśli jednak przy większej trudności nie będzie to możliwe to zacznijcie od znalezienia miejsca.

Szukajcie miejsca najlepiej odosobnionego, kameralnego i takiego, którego unikają tłumy. Teraz co prawda nie ma ich nigdzie, ale nie wiadomo jak to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. W sytuacji, w której niewiele wiemy o tym, co będzie, najlepiej szukać rozwiązań, które dają największą gwarancję realizacji obecnego pomysłu.
Miejsca odległe, ustronne, prywatne dają taką szansę.

Jednym z takich miejsc jest prywatny plener Pałacu Bagatela, o którym więcej przeczytacie tutaj!

Mając na oku konkretne lokalizacje pytajcie o to, co jest dla Was teraz najważniejsze. Ustalcie, co może się zmienić i na jakich warunkach te zmiany mogą występować.

Jeśli zdecydujecie się na plener jakiegoś obiektu zapytajcie o wyposażenie plenerowe – czyli namioty, meble itp. Jeśli zdecydujecie się na wersję niezadaszoną to od razu zaplanujcie wersję alternatywną w przypadku deszczu lub niskiej temperatury.

W kwestii formuły: ilość osób, czas trwania, rodzaj muzyki i zabawy, forma cateringu. Cały klimat przyjęcia wymaga dostosowania do nowych warunków i dokładnego przemyślenia każdego aspektu.

Zaplecze techniczne

Najprościej rzecz ujmując – potrzebujemy do wybranej formuły dostosować solidne i bezpieczne, wymagane wyposażenie – zadaszenie / namioty, oświetlenie, media, śmieci, meble, toalety.

Wszystko to wymaga obsługi, o której też potrzebujecie pomyśleć, żeby nie stać się obsługą własnego wesela. Jednocześnie ilość obsługi dobrze byłoby ograniczyć do minimum, a więc potrzebujemy planu, który maksymalnie zoptymalizuje efektywność każdej osoby.

Środki ostrożności

Na początku wrócę do ilości gości – kameralne przyjęcia w tej chwili będą bezpieczniejsze. Jest jednak tak, że w większości przypadków kameralnie oznacza bez udziału bliskich Wam znajomych, przed którymi stoi rodzina.

Dlatego przemyślcie na przykład kwestię podwójnego przyjęcia w różnych terminach lub o różnych godzinach. Teraz jest czas na kreatywność i rozwiązania, o których wcześniej nigdy mogliśmy nie pomyśleć.

Zadbajcie o to, żeby nawet miejsca na zewnątrz typu: huśtawka, ławka, klamki i każda przestrzeń, której można dotknąć były przed rozpoczęciem przyjęcia zdezynfekowane.

Postawcie na wejściu płyn, żeby każdy gość zdezynfekował ręce. Jeśli kogoś trzeba by do tego zachęcić, możecie przygotować obok ramkę z prośbą o oczyszczenie rąk.

Życzenia przyjmijcie uśmiechem, łokciem albo stuknięciem się kieliszkiem. Nie organizujcie do tego

Potrzebujemy na najbliższy czas zapomnieć o formule wesel, jakie znamy, ale nie musimy żegnać się z doskonałą zabawą. Cokolwiek jednak wybierzecie opierajcie się na sprawdzonych i długotrwale ważnych informacjach.

Powodzenia!

Jeżeli zdecydujecie się na organizację przyjęcia w plenerze poniżej obowiązkowa lista tekstów do przeczytania, zanim zaczniecie cokolwiek załatwiać:

Jeśli, nie chcecie lub nie macie czasu czytać zapraszam do obejrzenia materiałów wideo:

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Świadoma organizacja wesela – od czego zacząć i dlaczego to najlepsze rozwiązanie




Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.




Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!