Poznaj możliwości
Blog

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele w plenerze?


Śluby i wesela organizowane są w plenerze przede wszystkim ze względu na swój urok. 

A nadaje im go najczęściej unikalne i piękne miejsce weselne. Jego znalezienie to jednak jednocześnie jedno z większych wyzwań, które stoi przed Wami przy organizacji wesela w plenerze. Jak sobie z nim poradzić? Przeczytajcie dalej.

Jakie są opcje miejsc na wesele w plenerze?

Znalezienie obiektu weselnego z odpowiednim zapleczem

Pierwsza opcja, najczęściej wybierana to znalezienie obiektu weselnego. Zazwyczaj są to dworki lub pałace z pięknymi ogrodami, na terenie których możemy postawić namiot weselny. Lub, które już takimi namiotami dysponują. I tutaj, w zależności od rodzaju i zaplecza konkretnego obiektu, może odejść nam temat organizowania całego zaplecza na wesele w plenerze (kuchnie, toalety, zaplecze dla ekip zewnętrznych etc.)

Ta wersja zakłada, że dostosowujemy się do terenu, który już jest. Dlatego ważne jest, żeby zweryfikować własną wizję wesela, sprawdzić, czy może zostać zrealizowana w tym konkretnym miejscu. Wymaga to rozmowy z menedżerem właściwego miejsca i omówienia wszystkich kwestii, które chcecie zorganizować wraz z ich kosztami.

Jeśli jesteście ciekawi takich miejsc to zajrzyjcie na mapę obiektów na której znajdziecie miejsca, które są przystosowane do organizacji ślubu i/lub wesela. Jeśli natomiast znacie ciekawe miejsce, którego jeszcze tam nie ma to dajcie znać, postaramy się go tam dodać.

Własny lub wynajęty teren

Druga opcja to organizacja wesela na terenie ogrodu, którym dysponujemy – my, rodzice albo ktoś w rodzinie, u kogo można takie wesele zorganizować.

Ten wariant też trzeba określić w kontekście naszych potrzeb i możliwości, którymi dysponujemy. Czasami sam duży ogród tylko pozornie może być idealnym miejscem. Nie na wszystko mogą zgodzić się jego właściciele. Wszystko zależy od pomysłu: ilości gości, dodatkowych atrakcji i zaplecza, które będzie Wam potrzebne. Pamiętajcie jednak, żeby zweryfikować je pod kątem oczekiwań.

Wesele w plenerze od podstaw

Kolejna opcja to organizacja wesela w plenerze od podstaw, czyli całej infrastruktury weselnej w miejscu, które wybraliśmy, ale które nie dysponuje przygotowanym zapleczem.

Logistyka takiego wesela jest zdecydowanie największa. Z drugiej strony jednak pozwala właściwie na wszystko, co przyjdzie wam do głowy.  

Rozpocząć w tym przypadku trzeba od znalezienia miejsca i uzyskania zgody na organizację wesela. Po tym etapie przygotowań czas na całe zaplecze: namiot, wyposażenie, elementy dodatkowe i wszystkie strategiczne punkty.

W tej wersji zdecydowanie polecam skorzystać ze wsparcia doświadczonych osób, które znają temat od podszewki, do dla laików organizacja wesela w plenerze jest niezmiernie trudna. Współpracując natomiast z odpowiednimi osobami macie pewność, że nic nie umknie.


Pamiętajcie, że organizacja wesela w plenerze musi być doskonała, żeby dosłownie i w przenośni nic Wam nie spadło na głowę, a raczej, żeby była ona zupełnie spokojna.

Jak zweryfikować lokalizację na wesele w plenerze?

Najlepiej jest, jeśli weryfikacja miejsca wesela odbywa się w odniesieniu do Waszych oczekiwań. Jeśli jednak zaczynacie od objazdu kilku punktów, żeby rozejrzeć się, zainspirować i wstępnie rozeznać w temacie to po każdej wizycie poświęćcie chwilę czasu, aby wypisać plusy i minusy danego miejsca. To na końcu da Wam możliwość kompleksowej oceny poszczególnych miejsc i wybór tego najlepszego dla Was.

namioty weselne

Co brać pod uwagę?

Odniosę się tylko do kwestii pleneru. Przede wszystkim wygląd i klimat, jaki ma dane miejsce, bo takich szukamy na przyjęcia w plenerze. W drugiej kolejności, choć w kwestii bezpieczeństwa istotniejsze, jest sprawdzenie kwestii technicznych: dostępność prądu, toalet, zaplecza dla obsługi wesela, a jeśli namiot już stoi to jego stabilności.


W dalszej kolejności ustalcie, jakie są możliwości wykorzystania zaplecza, które już jest i koszty związane z każdym jednym aspektem. Ponadto zapiszcie to, co będzie Wam potrzebne w umowie lub osobnym załączniku, żeby mieć pewność, że w momencie organizacji Waszego wesela również będziecie mogli z tego skorzystać.

Gdzie szukać odpowiednich miejsc?

Źródeł informacji w Internecie znajdziecie mnóstwo, natomiast wspomnę jeszcze raz o naszej mapie plenerowych miejsc weselnych. Jest ona dedykowana obiektom, w których można zorganizować ślub lub wesele w plenerze. 


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!