Poznaj możliwości
Bez kategorii

Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Temat komarów na weselu nie dotyczy w gruncie rzeczy tylko wesel w plenerze. Mogą one być równie uciążliwe na przyjęciach tradycyjnych, kiedy opuści się salę. Zgodzimy się jednak, że w sytuacji, w której uwagi nie sposób skoncentrować na czymkolwiek innym niż na komarach to są one problemem, o którym dobrze pamiętać wcześniej i przygotować się.

Pamiętam jedno czerwcowe wesele, na którym byłam kiedyś gościem. Odbyło się ono w miejscu z ładnym otoczeniem, z którego po zmroku nie sposób było jednak korzystać bez towarzystwa, dosłownie, chmary komarów. Co więcej, tradycyjny udziec został zaplanowany na zewnątrz i scena, w której wszyscy goście wyciągnięci na zewnątrz odganiali od siebie komary wyglądała kiepsko, o samopoczuciu nie wspominając. Osobiście też najbardziej z tego przyjęcia zapamiętałam właśnie udział w nim komarów.

Sposoby na komary na weselu

Nic z nimi nie robić

To nie jest odpowiedź na tytuł tekstu, ale najpierw po prostu ustalcie czy w przypadku Waszego wesela jest konieczne podejmowanie jakichkolwiek kroków odstraszających komary. Nie każde miejsce, nie każdy sezon i nie każda data jest w taki sam sposób narażona na komary. Są miejsca, w których komary występują nawet w ciągu dnia, są takie, kiedy ma ich wcale.

Najbardziej newralgicznymi miejscami są miejsca przy jeziorach. W zależności od wilgotności powietrza i przebiegu zimy, a co za tym idzie, okresu ich wylęgania, też ich występowanie jest różne.

Warto jest więc zapytać o doświadczenie osób w miejscu, w którym chcecie zorganizować przyjęcie. Oni najlepiej wiedzą, jak to wygląda w poszczególnych okresach i od czego zależy. Wiedzą też, które sposoby radzenia sobie z nimi w tym konkretnym miejscu są najlepsze.

Profesjonalny oprysk całego terenu – najskuteczniejszy sposób

Są na rynku firmy, które specjalizują się w oprysku konkretnego obszaru specjalnym preparatem, który odstraszają komary. Moje doświadczenie pokazuje, że to jest opcja najskuteczniejsza. Pod warunkiem, że miejsce to umożliwia i jest to dobrze zrobione, komarów zupełnie nie ma.

Na co trzeba zwrócić uwagę w tym przypadku:
* jaka jest powierzchnia terenu, który należy opryskać, żeby miało to sens
Przykładowo – oprysk miejsca położonego tuż przy jeziorze może nie mieć sensu, jeśli powierzchnia wody jest na tyle duża, że oprysk miejsca przyjęcia niewiele da.

W tej kwestii polecam każdorazowo konsultację ze specjalistami od takiego oprysku, żeby ocenili swoim okiem czy to się sprawdzi. A jeśli tak uznają to warto dopytać o procent gwarancji, który dają na to, że komarów nie będzie. Jak w każdej branży, możecie trafić na różnych specjalistów, więc i tutaj zalecam ostrożność.

Wspominam o tym również dlatego, że oprysk takiego terenu to koszt zaczynający się od kilkuset złotych – w zależności od powierzchni do oprysku. I jeśli wydacie takie pieniądze, a okaże się, że lepiej byłoby pójść w inne rozwiązanie to wiadomo, że lepiej zostawić te pieniądze w kieszeni.

* czas oprysku – oprysk dobrze jest wykonać w ciągu 24h od momentu przyjęcia – na przykład wieczorem przed weselem. Kontrolować jednak trzeba pogodę, bo oprysk jest skuteczny pod warunkiem, że nie będzie padać po jego zastosowaniu.

Jeśli więc w nocy przed weselem ma być deszcz, a kolejny dzień zapowiada się słonecznie to oprysk ma sens w konkretnym dniu. Jeśli w ciągu Waszego przyjęcia ma padać to do przemyślenia kwestia czy w ogóle warto iść w taki oprysk.

Minusy rozwiązania:
– koszty
– wymaga dużej dokładności w ocenie charakterystyki miejsca i czasu oprysku

Najbardziej popularne środki przeciw komarom

Stoliki ze znanymi sprejami to sposób najbardziej popularny, choć nie zawsze chętnie używany przez gości ze względu na zapach.
I też nie dla wszystkich pasujący do konwencji ich przyjęcia. Ich skuteczność też jest różna, ale to pewnie wiecie, jeśli latem korzystacie. Nie będę więc tutaj oceniać poszczególnych producentów.

Dodatkowymi sposobami są różnego rodzaju antykomarowe gadżety typu świeczki albo kadzidła odstraszające, które możecie umieścić na przykład na stolikach zewnętrznych. Tego typu opcje najlepiej jest przetestować wcześniej u siebie w ogrodzie na przykład, bo ich skuteczność jest różna i trzeba pamiętać, że miejscowa.

Plusem tego rozwiązania są niższe koszty i możliwość skorzystania w razie potrzeby. Nie podejmujemy ryzyka czy na przykład nie zacznie padać w trakcie przyjęcia.

Minusy:
– nie dla wszystkich jest to opcja komfortowa
– przy dużym natężeniu komarów może być nieskuteczna – nawet, jeśli komary nie będą gryźć to mogą latać wokół gości

Opcja mieszana – podwójne zabezpieczenie

W zależności od miejsca, ale w przypadku większego ryzyka, że oprysk terenu może być częściowym środkiem zaradczym możecie rozważyć podwójne zabezpieczenie. Czyli uzupełnić taki oprysk dodatkowymi środkami dla gości.


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?


Świadoma organizacja wesela – od czego zacząć i dlaczego to najlepsze rozwiązanie




Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.




Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!