Poznaj możliwości
Bez kategorii

Świadoma organizacja wesela – od czego zacząć i dlaczego to najlepsze rozwiązanie


Na rynku weselnym możemy spotkać wiele, różnego rodzaju przyjęć. Szybkim testem dla ich jakości może być odpowiedź na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się wesele?” albo „Jak wyobrażasz sobie polskie wesele?”.

Odpowiedzi pozostaną oczywiście subiektywne. Założę się natomiast, że w większości przypadków nie są to skojarzenia, które zapierają dech w piersiach. Nie myślimy o weselach jak o wydarzeniach, o których rozmawiamy jeszcze długo po ich zakończeniu. Nie są to wesela, które dostarczają wrażeń jak na najlepszych filmach.

Jak wygląda obecna organizacja wesel?

Zbyt często pary młode wpadają bezwiednie w machinę organizacyjną, która sporo kosztuje i w której o efekcie końcowym decyduje przypadek. Trudno bowiem o spójność, synchronizację i zgranie bez odgórnej koordynacji i konkretnej wizji. Trudno o stworzenie prawdziwej weselnej symfonii wśród różnych zbiegów okoliczności, na który wpływ ma całkiem pokaźne grono osób.

Odtwarzane są znane wszystkim rozwiązania. Przeglądany jest do znudzenia Internet. Robimy tak, jak wszyscy. Najlepiej czujemy się w tym, co znamy.

Zachodzę jednak w głowę czy to, co znamy ciągle jeszcze do nas pasuje.

Czy nie jest czasem tak, że te wesela nie są już tymi, na które czekamy z wypiekami na twarzy?

A może tzw. tradycyjne wesele nie przystaje już do obecnej rzeczywistości, a do tej nadchodzącej tym bardziej?

A może to właśnie Wy teraz macie szansę ją stworzyć? Macie i dlatego o tym piszę. Pokładam duże nadzieje w obecnych zmianach i liczę na to, że wesel będzie mniej.

Dlaczego?

Bo mniej będzie znaczyć więcej. Ponieważ istotą rzeczy u podstaw jest ślub i Wasz indywidualny sposób jego wyrażenia i świętowania.
I uważam, że wesele nie powinno się odbyć, jeśli jest organizowane bez głębszego namysłu. Tylko dlatego, że tak się robi i tylko tak, jak nam się wydaje, że powinno wyglądać wesele. Po tym co widzieliśmy u innych.

Dlatego uważam, że nie warto organizować wesela, jeśli chcecie zrobić coś, czego nie czujecie albo kiedy sami nie wiecie, co czujecie. I nie warto, jeśli wesele przynosi Wam więcej stresu niż radości.

Przestańmy myśleć i pozwalać na to, aby wesela były śmieszne.
Które są byle jakie, byle by były. Żeby polskie wesele nabrało dla nas wszystkich innego znaczenia. I to wbrew pozorom nie wymaga wielkich pieniędzy. Wielkie wesele wymaga wielkiego zaangażowania. Włożonego serca, zapału i świadomości.

Stwórzcie wesele, które będzie wielkim wydarzeniem. Unikalnym. Niespotykanym. A przede wszystkim świadomie i precyzyjnie zorganizowanym przez Was i każdą jedną osobę, która będzie w nie zaangażowana. Na którym każda jedna osoba poczuje, że bierze udział w czymś spektakularnym, co nigdy więcej się nie powtórzy.

Jak stworzyć wizję i plan wesela, które zaowocują pięknym przyjęciem?

Równie ważnym, jak dzień wesela jest dzień, w którym się na nie decydujecie. Wtedy zapadają kluczowe decyzje, za którymi później już tylko podążacie. Zmiana ich teoretycznie w każdej chwili jest możliwa, ale bez zastanowienia najczęściej pozostajecie przy wstępnie wybranej formule.

Dlatego tak ważne jest, aby nie przegapić tego początku i poświęcić mu najwięcej zaangażowania.

Poniżej kilka pytań na początek:

  • Gdyby przyjąć, że dzień wesela ma być wyjątkowym symbolem Waszej miłości, to jakby wyglądał?
  • Gdyby ten dzień miał być bramą pomiędzy drogą, która doprowadziła Was do miejsca, w którym jesteście i tą, która właśnie otwiera się przed Wami to jakby wyglądał?
  • Czy Wasze wspomnienia z wesela już teraz potraficie sobie wyobrazić?
  • Czy już teraz możecie uznać, że o Waszym weselu będziecie mówić w określony sposób?
  • Czy dzisiaj potraficie sobie wyobrazić, co chcecie czuć na myśl o swoim weselu każdego dnia po jego zakończeniu? Jaki to ma być dzień?
  • Jakie są Wasze wspólne pragnienia?

Po tych odpowiedziach potrzebujecie świadomych decyzji. A ich początek zawiera się w wiedzy o tym, czego Wy chcecie. Oboje. Bo wesele dla obu strony może znaczyć coś diametralnie innego.

To nie jest proste i wymaga wielu odpowiedzi, z którymi nie zawsze jest po drodze. Wymaga czasu. Rozmowy, w której wzajemnie siebie usłyszycie. Wymaga również konfrontacji z tym, czego nie chcecie usłyszeć.
– „Po co wydawać tyle pieniędzy i kto ile ich da?”;
– „Po co organizować wesele, jeśli jedno z Was go nie chce, ale drugie o niczym innym nie marzy?”,
– „Po co zapraszać tylu i tych gości?”.
– „Po co nam te kwiaty i tyle jedzenia?”.

Nie jestem pewna czy wymarzonym weselem może być to, które mężczyźni organizują z nadzieją, aby jak najszybciej ten cały bałagan się skończył.
Nie jestem też pewna czy świadomym weselem jest to, kiedy zbyt mocno naginacie się dla innych osób wokół siebie.
I w końcu nie wiem czy wspaniałym weselem może być wesele, podczas którego gracie na loterii zbiegu różnych okoliczności.

Zorganizujcie wesele razem na solidnych fundamentach

Jestem przekonana, że wesele organizowane w rytmie tego, co oboje czujecie jest najwspanialszym, jakie możecie zorganizować. Kiedy idziecie w kierunku własnych pragnień i ich połączenia. Wtedy, kiedy wiecie, czego chcecie i czego nie chcecie. Kiedy wiecie, gdzie jest granica kompromisów i na co na pewno się nie zgodzicie. Wiecie, co zrobić, kiedy myślicie inaczej.

Wyzwania rodzinne chwytajcie wspólnie po to, żeby lepiej się z nimi poznać i połączyć te historie.

Wyzwania finansowe chwytajcie wspólnie, żeby nauczyć się je łączyć i wspólnie nimi gospodarować.

Wyzwania emocjonalne chwytajcie wspólnie, żeby przejrzeć się w nich wzajemnie i jeszcze lepiej poznać siebie.

Jeżeli świadomie podjęliście decyzję o wspólnej życiowej podróży i świadomie zdecydowaliście o przygotowaniu wesela to jego organizacja nie ma prawa być zdana na przypadek.

Poświęćcie temu odpowiedni czas. Innego momentu na zastanowienie się nad swoim weselem nie będzie. Tylko teraz i tylko jeden raz jest moment, aby na własnych warunkach stworzyć weselną rzeczywistość.

Najpiękniejsze wesela opierają się na świadomych wyborach, a nie na sumie wydanych pieniędzy. I takich weselnych wyborów Wam życzę.
A dla nas wszystkich marzę o nowej, pięknej rzeczywistości weselnej. Żebyście na pytanie „z czym kojarzy Wam się wesele?” mogli odpowiedzieć
„z niezwykłym wydarzeniem”.


Zapraszam Was do współpracy przy stworzeniu wizji, kierunku, a tym samym maksymalnego wykorzystaniu potencjału Waszego wesela.
Początek jest najważniejszy. Dalej poradzicie sobie sami. Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby wiedzieć, co dalej albo jedno pytanie, które przyniesie najbardziej wartościowe odpowiedzi.

Jeśli czujecie, że taki początek organizacji wesela jest dla Was, napiszcie do mnie.


Pozostańmy w kontakcie!
FACEBOOK
INSTAGRAM
YOUTUBE


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!