Poznaj możliwości
Zaślubiny

Ślub cywilny w plenerze. Jak zorganizować?


Ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego do lutego 2015 roku był możliwy tylko w dwóch miejscach: w szpitalu lub zakładzie karnym, jeśli jedno z przyszłych małżonków znajdowało się w którymś z nich. Obecnie przepis ustawy dotyczącej ślubu cywilnego określa, że ślub może odbyć się poza urzędem, jeśli spełnia odpowiednia warunki.

Formalności związane ze ślubem cywilnym w plenerze

Para młoda, która chce wziąć ślub cywilny w plenerze potrzebuje zgody kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Może ją otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku w Urzędzie odpowiednim dla rejonu wybranego miejsca ślubu – obowiązuje w tym przypadku tzw. rejonizacja, co znaczy, że ślub udzielany jest przez urząd w miejscu wybranym przez parę młodą. Wniosek nie wymaga uzasadnienia, natomiast para młoda musi zadbać o to, aby wybrane miejsce miało charakter godny udzielenia ślubu z uznaniem powagi ceremonii, jaką jest udzielenie ślubu cywilnego. I o tym, mimo, że nie trzeba, warto napisać.

Przedstawcie taki opis, który nie będzie budził wątpliwości urzędnika pokazując, że wybrane przez was miejsce jest odpowiednie. Nie piszcie stanie innym niż rzeczywisty, bowiem obowiązkiem urzędnika i tak jest osobiste sprawdzenie czy miejsce nadaje się na ceremonię. Ponadto będziecie potrzebowali dla urzędu zgody właściciela miejsca, w którym chcecie zorganizować ceremonię na to, aby został on w nim przeprowadzony. Większość obiektów przystosowanych do organizacji ślubu w plenerze ma gotowe dokumenty, a niektóre z nich są również zatwierdzone przez urząd jako miejsce odpowiednie do organizacji ślubu cywilnego w plenerze.

Poza wnioskiem o zgodę na organizację ślubu cywilnego w plenerze powinniście dostarczyć jeszcze swój skrócony odpisu z aktu urodzenia oraz dowody osobiste.

Koszt organizacji ślubu cywilnego w plenerze to kwota 1000 zł. Obejmuje ona koszty związane z dojazdem urzędnika na miejsce ceremonii i jej organizacją poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Ślub cywilny w plenerze. Czy i kiedy nie możecie otrzymać zgody?

Urząd stanu cywilnego formalnie ma miesiąc na to, aby udzielić ślubu parze młodej od dnia złożenia wniosku. W praktyce jednak, mało która Para Młoda udaje się do urzędu w tak bliskim okresie ślubu. Gdybyście jednak byli taką parą, weźcie pod uwagę ryzyko, że wybrany przez was termin będzie niedostępny. Również w związku z koniecznością wyjazdu urzędnika poza urząd stanu cywilnego jego możliwości mogą być tym bardziej ograniczone.

Jest to więc jeden z przypadków, kiedy będziecie musieli się dostosować do możliwości urzędu. Poza nim są dwie opcje, kiedy urząd może nie wyrazić zgody: miejsce nie spełni wymagań odpowiednich na ceremonię ślubną lub forma organizowanej przez was ceremonii nie będzie gwarantowała bezpiecznych warunków dla jego uczestników: was, urzędnika oraz gości.

O czym jeszcze musicie pamiętać?

Jeśli organizacją waszego ślubu zajmujecie się sami bez wsparcia konsultanta ślubnego lub menedżera obiektu pamiętajcie jeszcze o kilku elementach organizacyjnych. Przygotujcie stół oraz miejsca do siedzenia: minimalnie pięć krzeseł: dla was, świadków oraz urzędnika, opcjonalnie pomyślcie również o kilku miejscach więcej – dla najbliższej rodziny i osób starszych. Potrzebne będzie również godło oraz nagłośnienie, jeśli waszych gości będzie więcej.

Urząd Stanu Cywilnego nie wymaga, aby miejsce ceremonii było udekorowane, ale większość par decyduje się na plener ze względu na jego urok i możliwość aranżacji przestrzeni po swojemu. Pamiętajcie, żeby dekoracje były dostosowane do warunków zewnętrznych i utrzymały się pomimo nich.

Przy tej okazji – bardzo ważna jest alternatywa na wypadek braku odpowiedniej pogody. Zadbajcie o zadaszenie, które da wam spokój w przypadku deszczu lub jeśli to niemożliwe miejscu dodatkowym. Dobrą opcją są również parasole dla gości. Ustalcie również czy Urzędnik Stanu Cywilnego w przypadku przelotnego deszczu będzie mógł zaczekać i przeprowadzić ceremonię chwilę później.


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!