Poznaj możliwości
Blog

Budżet weselny, jak sobie z nim poradzić?


Nie wiem czy jakakolwiek inna kwestia, poza miłością, jest tak mocno związana z weselem jak pieniądze. I nie wiem też czy jakakolwiek inna budzi takie emocje. W tym tekście podzielę się z wami kilkoma wskazówkami, które pomogą Wam przez ten temat przejść spokojnie albo przynajmniej z mniejszym stresem.

Pierwsze rozmowy o budżecie weselnym…

Od początku ustalcie dwie rzeczy – czego na weselu chcecie i jakie macie finansowe możliwości. Dlaczego w tej kolejności?

Bo niekoniecznie musi być tak, że budżet jest Waszym ograniczeniem, jeśli zastanowicie się, w jaki sposób zdobyć potrzebne środki lub ile więcej czasu musielibyście odkładać, żeby zrealizować swoje weselne marzenia.

I tutaj znowu nie bez przyczyny piszę o celu i marzeniach. Nie sądzę, żebyście chcieli zaangażować swoje zasoby (osobiste i materialne) w coś, do czego nie jesteście przekonani. W tym miejscu potrzebujecie zweryfikować swoje wzajemne podejście do wesela, a jeśli osobami decyzyjnymi są również wasi rodzice, to również ich podejście.

Podejścia finansowe za tym idące są bardzo różne: od wzięcia kredytu na wesele po zarobienie na nim.  I żadnej z dróg nie można oceniać inaczej niż na podstawie tego czy decyzja wynika z omówionego przez Was podejścia i przekonania, że inwestujecie w to, czego chcecie. Może to być trudne, jeśli każde z Was chce czegoś innego i jeszcze inny punkt widzenia mają rodzice, ale po to są rozmowy, nawet, jeśli miałyby być trudne, aby ustalić wspólny kierunek, którego potem będziecie się trzymać. Im więcej rzeczy padnie na tym etapie, tym łatwiej będzie wam później.

wesele budżet

Kto płaci za wesele i co z tego ma?

Jeśli udział finansowy rodziców przekłada się na decyzyjność wobec kształtu wesela, a wyższy budżet weselny z pomocą rodziców nie da wam tego, czego wy chcecie to zastanówcie się czy nie wolicie niższego budżetu według własnego pomysłu. Pamiętajcie, że w takim przypadku koszty zaczynają się od kompromisów. Podobnie jak brak wizji, o której często piszę i odpowiedzi na pytanie „po co nam wesele?”.

Jeśli sami płacicie za swoje wesele to też każde z Was inaczej do tematu podchodzi, co warto omówić zanim rozpoczniecie jakiekolwiek kalkulacje.

budżet weselny dodatki i ozdoby

Etap planowania wesela – jakie są Wasze priorytety?

Jeśli rzetelnie ustalicie cele i możliwości ich osiągnięcia to sporo część pracy za wami, pozostała jej część to trzymanie się założeń.

Pojawi się wiele pokus, o których nie pomyśleliście na początku: dodatkowa dekoracja Candy baru, unikalny odcień zaproszeń i setka innych cudownych dodatków, upiększeń i efektów, których nie przewidzieliście. Dlatego po wizji określcie priorytety –

  • Ważniejsze jest unikalne miejsce z duszą czy menu? Atrakcje dla gości czy dekoracje?
  • Zależy Wam na profesjonalnej obsłudze i organizacji czy wizualnej oprawie?
  • Na jakie kompromisy możecie pójść w powyższych kwestiach, a które mają być bezkompromisowo zabezpieczone w budżecie?

Skąd wiadomo, czy cena usługi jest dobra?

Szczerze mówiąc, nie zawsze to wiadomo, bo ceny podawane przez usługodawców mogą różnić się od Waszych priorytetów. Nie zawsze wysoko cenione doświadczenie spełni Wasze oczekiwania, jeśli na przykład szukacie elastyczności i realizacji Waszych pomysłów. A w niektórych przypadkach oszczędność na jakości ma skutki opłakane. Więcej o doborze usługodawców przeczytacie w poprzednim tekście, dowiecie się jak wybrać usługodawcę i jakich błędów się wystrzegać.

Najczęściej jednak struktura kosztów według ich wielkości wygląda następująco:

  • miejsce / zaplecze weselne – w przypadku wesela w plenerze
  • menu i alkohole

I dalej, w zależności od priorytetów:

  • dekoracje
  • zespół
  • usługi foto / wideo
  • pozostałe dodatki: suknia, garnitur, makijaż etc.

wydatki weselne na słodycze

przystawki jako część budżetu weselnego

Jak zaoszczędzić na weselu?

Pół żartem, pół serio, nie organizując go wcale. Wiem, że każdy chce wydać i stracić jak najmniej tylko pamiętajcie, że to zawsze odbywa się kosztem czegoś: bezpieczeństwa, waszego czasu, spokoju, a czasem jakości. Czy możecie zapłacić za wesele w ten sposób? Oczywiście, że tak. Czy o taki efekt Wam chodzi? Tego nie wiem.

Biorąc jednak to pod uwagę są pewne elementy, które pozwolą zaoszczędzić na weselu poczucie, że nie wydaliście pieniędzy bez sensu.

Liczba Gości

Poza kosztami stałymi, są elementy, które są liczone od osoby i jeśli jest to na przykład kwota łącznie ok. 300 zł/os. to redukując listę gości tylko o 10 osób, zyskujecie 3000 zł, które możecie przeznaczyć na inną pozycję.

koszty dodatków weselnych

Lokalizacja

Duże miasta i znane obiekty zwykle są droższe od miejsc podmiejskich. Decydując się na mniej znane miejsce możecie zyskać na jakości i cenie. Jeśli takie miejsce wymagałoby  uwzględniając jednak ewentualną potrzebę dodatkowych noclegów, w przypadku których dalszy wyjazd może Wam się nie opłacić, jeśli będziecie chcieli je opłacić sami.

Termin

Niektóre usługi po sezonie letnim (maj – wrzesień) są tańcze, ponieważ mniej par młodych decyduje się wtedy na organizację wesela. Jeśli więc nie marzycie o plenerze w dowolnej formie wykorzystanym na weselu to możecie sprawdzić opcje cenowe interesujących Was po usług po sezonie. Dodatkowo, w niektórych miejscach i usługach terminy poza weekendami również są tańsze.

Marka / doświadczenie

Ceny niektórych usług wiążą się bezpośrednio z doświadczeniem, marką lub pozycją na rynku. Za najlepszych trzeba zapłacić najwięcej. Tutaj podobnie, jak w przypadku określenia odpowiedniej ceny – sami musicie wiedzieć, co dla was znaczy „najlepszy” i czy dla was pokrywa się to w przypadku konkretnej usługi z jej jakością i ceną.

Analiza budżetu weselnego

Wiele osób zbyt małą wagę przywiązuje do analizy budżetu, która bezpośrednio przekłada się na eliminowanie zbędnych wydatków.  Tabelka w Excelu może zdziałać cuda, ale potrzebna jej do tego będzie Wasza skrupulatność. Dodatkowo, zwracajcie uwagę na pełen zakres kosztów każdej z usług, a szczególnie na opcje dodatkowo płatne, o których wiedza na początku pozwoli Wam uniknąć zaskakujących, dodatkowych wydatków blisko dnia wesela lub w czasie jego trwania – wtedy zazwyczaj nie macie już wyjścia i musicie z nich korzystać.

Jednym z rozwiązań, które pomoże Wam w analizie wydatków jest założenie odrębnego konta na wesele. Dzięki niemu wszystkie płatności będzie mieć na oku nie łącząc ich z innymi.

Podsumowując:

  • ustalcie wzajemne oczekiwania wobec wesela i jego wizję,
  • nie oszczędzajcie czasu na planowanie i ustalenie wszelkich szczegółów zanim zaczniecie czegokolwiek szukać,
  • jeśli wasi rodzice są decydentami weselnymi, omówcie z nimi dokładnie również ich oczekiwania,
  • ustalcie priorytety, które pozwolą Wam odnieść się do sytuacji konfliktowych między różnymi usługami (candy bar zamiast fotobudki?),
  • zaoszczędzić na weselu możecie przede wszystkim poprzez świadomość , analizę i dokładne ustalenia szczegółów z usługodawcami,

Mam nadzieję, że tekst pomoże Wam w ogarnięciu weselnego budżetu i jeśli macie do niego jakiekolwiek pytania piszcie do mnie śmiało!

Jeśli ciekawi Was temat kosztów wesela w plenerze, zapraszam do tekstu tutaj!
https://slubywplenerze.com.pl/slub-wesele-w-plenerze-cena/

Polecam Wam również tekst o budżecie weselnym Michała Szafrańskiego, który w rzetelny sposób podzielił się swoim doświadczeniem w tym temacie.

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ile-kosztuje-slub-i-wesele

Powodzenia!

 


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?




Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.




Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!