Poznaj możliwości
Bez kategorii

Idealni świadkowie to recepta na idealny ślub, jak wybrać?


Świadkowie pełnią podczas ślubu jedną z ważniejszych ról. Ich wybór i dalsza współpraca ma kluczowe znaczenie dla organizacji i jej atmosfery.

Podczas wesela w plenerze, które stanowi dużo większe wyzwanie, świadkowie stają się nieocenionym skarbem.  Przeczytajcie, na co powinniście zwrócić uwagę.

Świadkowie na ślub, jak wybrać?

W wyborze świadków zazwyczaj konkretne osoby albo przychodzą Wam na myśl automatycznie, albo macie dylemat związany z… różnego rodzaju kwestiami. Na przykład: kto jest bardziej odpowiedni?, jakie ma możliwości?, jaki jest Wasz stopień znajomości?, jak to się ma do panujących zwyczajów? itd.

Jeśli chodzi o panujące zwyczaje, dobra wiadomość jest taka, że możecie sobie pozwolić na to, czego potrzebujecie.

 • Nie jest ważna płeć, więc możecie mieć dwóch świadków lub dwie świadkowe;
 • Nie powinno mieć znaczenia, że coś wypada (ktoś mnie kiedyś poprosił i chcę się odwdzięczyć), w przypadku gdy czujecie, że ten sam wybór u Was się nie sprawdzi;
 • Mając więcej niż jedną bliską osobę, możecie wybrać kilka osób i stworzyć wspaniały zespół druhen i drużbów

A teraz zapomnijmy na moment o konkretnych osobach w Waszym otoczeniu. Określcie, czego od świadków Wy potrzebujecie.

Wasze oczekiwania – jakiego wsparcia w organizacji potrzebujecie?

 • Co chcecie, aby świadkowie robili przed i na weselu?
 • Za co mają być odpowiedzialni?
 • Jak chcecie z nimi współpracować?
 • Czego (i czy w ogóle) koszty ponoszą świadkowie?

Po sprecyzowaniu powyższych odpowiedzi będziecie wiedzieć, czego wymaga określony przez Was zakres obowiązków i odpowiedzialności.

Przykładowo:

 • możliwości czasowe, lokalizacyjne (miejsce zamieszkania) zaangażowania się w organizację ślubu, jeśli będziecie tego potrzebować
 • możliwości zorganizowania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego
 • Wasza relacja – idealny świadek to taki, który wspiera na każdym kroku czy bierze na siebie konkretne zadania i macie pewność, że będą one wykonane, a może jedno i drugie jest dla Was ważne? Potrzebujecie osoby, która będzie szczerze mówić, gdy coś jej zdaniem jest nie tak czy wspierać Was w realizacji Waszych pomysłów?

Poza kwestiami technicznymi, w większości przypadków myślę, że w tej kwestii temat wyczerpuje określenie „zaufana osoba”. Jeśli więc po określeniu Waszych założeń i połączeniu ich z osobami Wam bliskmi macie już konkretną osobę, zobaczmy, jakie może mieć obowiązki.

idealni świadkowie na ślub

Obowiązki świadków

Przyjęło się, że niektóre zadania w organizacji wesel są przypisane świadkom. Nie znaczy to jednak, że muszą one obowiązywać w Waszym przypadku. Najczęstsze z nich to:

 • pomoc w organizacji ślubu (szeroko pojęta, a więc możliwa do dopasowania do Waszych potrzeb)
 • organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego
 • wsparcie i towarzyszenie w trakcie uroczystości

Jest sporo tematów, przy których potrzebujecie (a szczególnie Panna Młoda) tzw. prawej ręki. Mając swój zespół druhen i/lub drużbów z pewnością będzie łatwiej. Jeśli natomiast nie chcecie angażować swoich świadków w przebieg wesela, chcecie, żeby również się dobrze bawili to zastanówcie się nad wsparciem konsultanta ślubnego.
Przeczytaj, kiedy warto postanowić na konsultanta ślubnego.

Weźcie też proszę pod uwagę, że organizacja zaślubin wymaga wsparcia Was przez inne osoby. Mając możliwość podzielenia się organizacją z bliskimi osobami koniecznie podzielcie zadania i nie bierzcie wszystkiego na swoją głowę. Przy planowaniu zastanówcie się dwa razy czy poszczególne elementy muszą być wykonane tylko przez Was. Nie wahajcie się oddać innym obowiązków i zadań do wykonania.

Pamiętajcie, że organizacja tak dużej i ważnej imprezy trwa kilka miesięcy i jest się o co starać w kwestii dobrej atmosfery i współpracy wszystkich osób zaangażowanych w jej przebieg.

Dlatego na koniec…

Zasady dobrej współpracy podczas organizacji wesela w plenerze

Jak wszędzie, tak i tu, grunt to dobra komunikacja.

Rola świadka, mimo ogólnych obowiązków, nie zawsze jest taka sama i jak już wiecie ostateczny jej kształt zależy od Was.

 1. Zapytajcie o zgodę i bądźcie przygotowani na każdą odpowiedź
 2. Poinformujcie o swoich oczekiwaniach i zweryfikujcie czy po drugiej stronie jest to możliwe i jakie wsparcie możecie otrzymać.
 3. Poznajcie podejście do roli świadka wybranej przez Was osoby.
 4. Konsultujcie swoje pomysły, róbcie burze mózgów – ostateczną decyzję podejmujecie Wy, ale omówienie różnych kwestii pomoże w uchwyceniu innej perspektyw i wybraniu najlepszych rozwiązań


Im więcej pracy włożycie w rozmowę na etapie planowania, tym lepiej będzie układała się organizacja w trakcie.

Trzymam kciuki za powodzenie Waszej organizacji!


Strefa chillout na weselu, gdzie się relaksować?


Powrót do przeszłości, czyli polaroid na wesele!


Ile kosztuje wesele w plenerze? (video)
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Organizuje wesela na terenie własnego obiektu w zabytkowym parku krajobrazowym. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!