Poznaj możliwości
Blog bar

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług wedding plannera


Ręka do góry, kto z Was marzy o tym, żeby Wasze wesele zakończyło się katastrofą? Gdybym Was widziała to jestem pewna, że żadnej ręki w górze nie zobaczę.

A czy ktoś z Was marzy o tym, żeby organizacja przebiegła w miarę możliwości spokojnie, cieszyła Was i dała piękny efekt w dniu ślubu?

Czy te pytania są tendencyjne, żeby już za chwilę napisać, że panaceum na wszystkie weselne problemy jest konsultant ślubny?

Trochę tak, a  trochę nie.

Profesjonalny konsultant ślubny będzie Waszą tarczą ochronną, jeśli chodzi o wiele możliwych problemów. Nie załatwi jednak wszystkiego. W tym tekście natomiast skupimy się na tym, jak podjąć decyzję i czy w ogóle warto zatrudnić konsultanta na swoje wesele.

Czego mogę oczekiwać od konsultanta ślubnego?

  • tego, że zadba o to, aby każdy element wesela był dopięty na ostatni guzik i dopilnuje, aby niczego nie pominąć,
  • odciąży Was w obowiązkach organizacyjnych
  • zapewni wsparcie merytoryczne w zakresie organizacji wesela
  • dokona audytu podejmowanych przez Was decyzji
  • zrobi przegląd podwykonawców i zakresu współpracy z nimi
  • skutecznego reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach

Jaki jest zakres usługi wedding plannera?

Wśród najczęściej oferowanych usług możecie znaleźć takie, jak:

Jednorazowa konsultacja weselna – jedno spotkanie, na którym omawiacie najważniejsze dla Was kwestie organizacyjne.

Moim zdaniem jest to must have każdej Pary Młodej. Jedna rozmowa potrafi bardzo trafnie ukierunkować całą organizację wesela i wyciągnąć z niego największy potencjał.

Współpraca w wybranym fragmencie przygotowań weselnych – np. pomoc w znalezieniu miejsca, dostęp do bazy podwykonawców, stworzenie harmonogramu lub inny element, który jest Wam najbardziej potrzebny.

Koordynacja dnia wesela – wiadomo, że dzień wesela rządzi się swoimi prawami, a najważniejsze z nich jest takie, że to jest Wasz dzień i wszystko powinno się dziać dla Was, a nie dzięki Wam. Konsultant ślubny czuwa więc nad przebiegiem całości, koordynuje pracę wszystkich ekip i dba o Was i Waszych gości.

Kompleksowa organizacja (przed, w trakcie i po weselu)

Kompleksowość polega na tym, że konsultant towarzyszy Wam w przygotowaniach, koordynuje i zamyka wesele. Zakres tej usługi jest różna w zależności od Waszych potrzeb i tego, co konkretna osoba może Wam zaoferować.

Ile kosztuje usługa wedding plannera?

Każda z powyższych opcji ma swoją indywidualną wycenę u konkretnego konsultanta ślubnego – najczęściej w zależności od jego doświadczenia, specjalizacji lub marki.

Niektóre agencje ślubne w przypadku kompleksowej organizacji rozliczają się w ramach procentowej prowizji od całkowitego budżetu, przykładowo od 60 000 zł budżetu otrzymują 6000 zł za swoje usługi.

Jeśli cena nie jest określana takim procentem wówczas odpowiednio do powyższych opcji możemy spodziewać się następujących stawek:

Jednorazowa konsultacja – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych
(80 – 500 zł)
Czynnikiem zależnym jest konkretna osoba, które wycenia swoje usługi oraz zakres, który wchodzi w ramy konsultacji lub czas jej trwania. Inną cenę ma konsultacja godzinna i trzygodzinna, inaczej zapłacicie za taką, na której zadacie swoje pytania i taką, z której wyjdziecie z gotowym harmonogramem przygotowań weselnych.

Koordynacja dnia wesela – najczęściej jest to około kilku tysięcy (ok. 2000 – 8000 zł).
Cenę różnicuje wielkość wesela i jego struktura. Koordynacja wesela w plenerze będzie bez wątpienia droższa od takiego, na którym wszystko jest w jednym miejscu lub nie ma zbyt wielu zespołów.

Kompleksowa organizacja – od kilku do kilkunastu tysięcy złotych

Tutaj w większości przypadków spotkacie się z indywidualną wyceną zakresu, który będzie obejmował Wasze wesele: wielkość, charakter, struktura, a co za tym idzie ilość pracy i odpowiedzialność wedding plannera.

W kwestii wyceny pamiętajcie, że warto zawsze kontaktować się i pytać o możliwości. Żaden konsultant nie obrazi się na Was, jeśli przedstawicie swój budżet i zapytacie czy w jego zakresie możliwa jest usługa takiego wsparcia. Często czuwanie nad budżetem weselnym przez wedding plannera sprawia, że sam jest w stanie zadbać o swoje wynagrodzenie unikając wydatków w sposób, na który sami nie wpadniecie.

Dlaczego warto skorzystać z usługi wedding plannera?

Powód 1 – Doświadczenie i wiedza

Para Młoda siłą rzeczy rzadko kiedy ma możliwość nabyć wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie w zakresie organizacji wesel.  Tutaj jest podobnie jak z każdą inną dziedziną, która jest dla nas ważna. Zazwyczaj, jeśli nie znamy się na czymś, szukamy wsparcia fachowców.
Taka osoba wie, na co zwracać uwagę, przed czym przestrzegać, jakie zaproponować rozwiązania i inspiracje.

Pieniądze, które wydacie na najkrótszy nawet kontakt z wedding plannerem mogą okazać się najlepiej wydanymi pieniędzmi na wesele. Dostajecie bowiem bezcenną możliwość skorzystania ze wsparcia, doświadczenia i wiedzy, które przekładają się na cały proces przygotowań i przebieg wesela.

Powód 2 – Baza sprawdzonych podwykonawców

Jeśli zależy wam na dobrej jakości usługach warto postawić na osoby, których praca została sprawdzona. Macie wtedy gwarancję, że na przykład zdjęcia będą zrobione jak należy, a jedzeniu niczego nie zabraknie. Konsultant ślubny podczas organizacji wielu wesel ma okazję to sprawdzić i stworzyć własną bazę najlepszych usługodawców. Jednym słowem, swoją usługą ręczy za pracę całej reszty osób, które będą odpowiedzialne za wesele.

Powód 3 – Wsparcie w dniu ślubu

Tak, jak wspomniałam organizacja wesela przed weselem i jego organizacja w trakcie to dwie bajki. Wtedy już nie macie, a nawet nie powinniście mieć możliwości, aby zająć się pilnowaniem całości. Ten dzień należy do was i dobrze mieć obok kogoś, kto zadba o wasz spokój i nad wszystkim będzie czuwać. I kogoś, kto nie będzie jednocześnie zaangażowany emocjonalnie, z czym możemy się spotkać np. przy korzystaniu z pomocy osób bliskich. Z tego względu dobrze, jeśli zgodny z planem przebieg uroczystości pozostaje na głowie osoby, która nie będzie mieć na nie niej nic poza tym tego dnia.

Powód 4 – Oszczędność czasu

Ustalenie na czym polega i z czym wiąże się organizacja wesela, zapoznanie się z możliwościami, z których możecie skorzystać, dokonanie ich selekcji, przygotowanie planu przygotowań i jego zrealizowanie to proces bardzo, bardzo czasochłonny. Pomoc konsultanta ślubnego oszczędzi Wasz czas.

Wychodząc od tego, na czym wam zależy dopasowując możliwe opcje (zredukowane o większość innych nieinteresujących was rozwiązań). Ponadto dużo sprawniej pójdzie np. kwestia ustalania warunków umowy z podwykonawcami, współpraca z nimi czy przebieg organizacji ze względu na doświadczenie konsultanta.

Powód 5 – Oszczędność finansowa

Jeśli z jakiegoś powodu korzystanie z usług konsultanta ślubnego należy do rzadkości, to być może dlatego, że mało kto zdaje sobie sprawę, jakie to daje korzyści i że ich pomoc nie oznacza olbrzymich kosztów dodatkowych do wesela. Konsultanci ślubni ze względu na doświadczenie w opracowaniu budżetu i ustalaniu warunków, wiedzę o możliwościach lepszego wydatkowania budżetu ślubnego, w dużej mierze sami dbają o to, aby było was na nich stać.

Powód 6 – przyjemność z organizacji wesela

Mając na uwadze powyższe punkty zwrócę uwagę na kwestię dodatkową, czyli Wasz komfort podczas przygotowań i przebiegu wesela. Jeśli nie chcecie czekać na dzień ślubu, aby odetchnąć z ulgą po stresujących przygotowaniach. Chcecie natomiast w zamian za to mieć poczucie bezpieczeństwa i możliwość cieszenia się z tych przygotowań, skorzystajcie z profesjonalnego wsparcia. Po jakimś czasie dobrze będzie miło wspominać nie tylko sam ślub, ale również czas przed nim.

Podsumowanie – kiedy warto skorzystać z takiej usługi?

Uważam, że w podstawowej, minimalnej wersji zawsze.

W bardziej zaawansowanej wersji…

-> wtedy, kiedy cenicie swój czas, spokój i poczucie bezpieczeństwa,
->  jeśli zamiast uczyć się na swoich błędach (których w tym przypadku nie wykorzystacie w przyszłości) wolicie skorzystać ze sprawdzonych porad,
-> w przypadku, gdy stawiacie sobie wysoką poprzeczkę w organizacji wesela
-> kiedy nie macie zielonego pojęcia o tym, od czego zacząć i jak zabrać się za organizację
-> jeśli macie problem z podjęciem decyzji spośród wielu opcji do wyboru

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jeśli macie doświadczenia ze współpracy z konsultantem ślubnym, podzielcie się w komentarzu.


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!