Poznaj możliwości
Blog bar

Wesele a koronawirus – jak się przygotować?


wesele w czasie epidemii koronawirusa

(Tekst powstał 11 marca 2020 r. i zawiera informacje aktualne na ten dzień)

Zapraszam do grupy na Facebooku dla tegorocznych Par Młodych:
https://www.facebook.com/groups/257149261957805/

Wiele Par Młodych w związku z epidemią koronawirusa zadaje sobie i mi pytanie „co z naszym weselem?”. Przygotowałam dla Was poniżej najważniejsze aspekty, które moim zdaniem warto w tej chwili wziąć pod uwagę i odpowiedzi na pytania, które sobie stawiacie.

Kiedy odwołać wesele?

Każda sytuacja jest inna, a zmiennych czynników jest na prawdę dużo: termin, wielkość, lokalizacja, Wasze podejście, podejście Waszych gości, podejście usługodawców, odgórne wytyczne.

Bez względu na to, jak długo może utrzymać się stan zagrożenia epidemiologicznego, zastanówcie się, co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Wasza sytuacja wymaga z pewnością indywidualnego podejścia.

Wygląda jednak na to, że w tej chwili w każdym wypadku musicie zastanowić się nad przeformułowaniem swoich wstępnych założeń i wizji. Pytanie, nad którymi powinniście spokojnie się zastanowić:

W jakim stopniu temat Was dotyczy?

Które aspekty są ryzykowne, które się nie odbędą i co w związku z tym możecie zrobić?

Kolejne pytanie – czy fakt zmiany planów w stopniu, który Was dotyczy sprawia, że inna opcja wesele jest dla Was w ogóle do przyjęcia?

W obrębie możliwości znajdują się nie tylko opcje zamiany, ale również, a może przede wszystkim, Wasze podejście do tej sytuacji.

Niektóre Pary Młode już teraz mówią, że nawet, jeśli wesele odbędzie się to nie będzie ono tym weselem, które planowali między innymi ze względu na nieobecność części gości.

Na co zwrócić uwagę, jeśli Wasze wesele odbędzie się pomimo koronawirusa

Kontakt z usługodawcami

– Skontaktujcie się z miejscem Waszego wesela i zapytajcie, jak wygląda w tej chwili organizacja u nich imprez i jakiego rodzaju środki ostrożności wprowadzają (przyda Wam się ta informacja dla Waszych Gości, o których za chwilę), a także czy i jak sytuacja z ich perspektywy może się zmienić

– Skontaktujcie się z pozostałymi usługodawcami i zapytajcie czy w związku z obecną sytuacją jest coś, o czym powinniście wiedzieć – czy coś się zmienia w ich usługach

– Wróćcie do umów, które zawarliście z każdym usługodawcą i sprawdźcie dokładnie, jakie macie możliwości manewru w każdej z możliwych opcji, które chcielibyście ewentualnie zmienić

Formuła i harmonogram wesela – dodatkowe środki ostrożności

Życzenia od Gości

Niewątpliwie wskazana jest zmiana sposobu składania Wam życzeń, aby uniknąć uścisków i pocałunków ze wszystkimi gośćmi, a tym samym przenoszenia ewentualnego ryzyka na kolejne osoby. Możecie na przykład zaproponować stuknięcie się kieliszkiem.

Wyjście poza jedno pomieszczenie i odseparowanie od innych
Rozważcie możliwość wykorzystania części zewnętrznych tak, aby w miarę możliwości więcej czasu spędzić na powietrzu. Jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli.

Zorientujcie się czy w Waszym miejscu wesela jest możliwość wyodrębnienia przestrzeni dostępnej dla Was tak, aby nieznane osoby, które nie muszą, nie znajdowały się w niej.

Ślub kościelny

W przypadku ślubu w kościele zwróćcie uwagę na wszelkie aspekty, które niosą ryzyko i omówcie z księdzem zmiany, które warto w tej chwili wprowadzić – przekazywanie znaku pokoju, korzystanie z wody święconej czy wydawanie komunii. Zadbajcie również o możliwie mocne przewietrzenie kościoła.

Ślub cywilny
Jeśli Wasz ślub organizujecie w miesiącach sezonowych zastanówcie się nad formułą plenerową, która jest bezpieczniejsza niż ceremonia w budynku. Pozostając w urzędzie dopilnujcie, aby znalazły się w nim środki dezynfekujące.

Co z Gośćmi podczas wesela?

Międzynarodowe wesele
Jeśli organizujecie wesele międzynarodowe, na którym większość Gości będzie z zagranicy możecie być pewni, że ich udział będzie niemożliwy ze względu na ograniczenia przemieszczania się między krajami i ryzyko pozostania w Polsce w przypadku ewentualnego zakażenia.
Podobnie wygląda Wasza sytuacja, jeśli mieszkacie za granicą, a wesele organizujecie w Polsce. W takiej sytuacji, jak wyżej napisałam, zorientujcie się, jakie są możliwości działania.

Wszelkie środki ostrożności
Decydując się na organizację wesela zadbajcie o środki ostrożności, jakie należy w tej chwili zachować. Niech na Wasze wesele nie przychodzą osoby, które będą w podejrzanym stanie lub te, które mogły mieć kontakt z osobami chorymi lub mają jakiekolwiek podejrzenia. W trakcie wesela zadbajcie o przekazanie informacji o regularnym myciu rąk.

Obecność osób starszych
Rozważcie kwestię ewentualnego ryzyka, które może wystąpić podczas Waszego przyjęcia w kontekście osób starszych. Być może ich obecność powinna ograniczyć się do udziału w ceremonii z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa lub zredukowana zupełnie.

Jak odwołać lub przenieść wesele?

Jeżeli Wasi Goście zrezygnują z przybycia na wesele to w zależności od skali formuła wesela prawdopodobnie ulegnie zmianie. Przygotujcie plan B do możliwych opcji:
Co, jeśli z udziału zrezygnuje kilka osób, co zrobicie, jeśli będzie to większa i znaczna część?

W odpowiedzi do tego zastanówcie się, które elementy wybrane przez Was na wesele są zależne od ilości osób i sprawdźcie, do kiedy możecie wprowadzić zmianę.

Nawet, jeśli w tej chwili nie podejmujecie żadnych decyzji i obserwujecie sytuację, ustalcie już teraz możliwe opcje i plan B, który uruchomicie, jeśli sytuacja się nie zmieni.

Z informacji, które od Was mam wynika, że Pary Młode, które już wiedzą, że nie zorganizują wesela tak, jak tego chciały ograniczą się do samej ceremonii z ewentualnym poczęstunkiem dla najbliższego grona osób, czyli de facto odwołają to, które planowały. Wrócę tutaj do zapisów i ustaleń z podwykonawcami – ustalcie na jakich zasadach i z czego możecie zrezygnować, jakie będą tego koszty, a jaka część zostanie Wam zwrócona.

Alternatywną wersją jest przeniesienie swojego wesela na inny termin, natomiast tutaj znowu, potrzebujecie ustalić, jakie są możliwości i dostępne terminy w miejscu, w którym organizujecie wesela i wśród usługodawców, których wybraliście. W manewrach między terminami prawdopodobnie będziecie wybierać między mniejszym złem. Jeśli jednak zależy Wam na zachowaniu formuły, o której myśleliście od początku to warto się postarać.

Co zrobić, jeśli miejsce odwołuje wesele?

Tak, jak wyżej napisałam, spójrzcie na umowę i możliwości, jakie daje ona obiektowi w tej kwestii oraz zobowiązania wobec Was, jeśli zostały w niej określone. Jeśli macie wątpliwości względem zgodnej z prawem decyzji obiektu, skonsultujcie swój przypadek z prawnikiem.

Ewentualny zwrot zaliczki czy nawet wynagrodzenia to jednak niewielka rekompensata w kontekście straty terminu u innych usługodawców i pytania „co z naszym weselem?”. Jeśli chcecie je zorganizować w podobnej formule, ale innym czasie, sprawdźcie terminy w innych miejscach lub spróbujcie uzgodnić nowy termin w miejscu, które w tej chwili Wasze wesele odwołuje. W drugiej kolejności ustalcie jak terminy wyglądają u Waszych pozostałych usługodawców.

Czym jest zdrowy rozsądek i jak zachować spokój?

W podejmowanych przez Was decyzjach kluczowa jest w tej chwili odpowiedzialność – za siebie, za osoby wokół Was, a w przypadku wesela, wszystkich Waszych Gości oraz cały zespół, który będzie wesele obsługiwać.

W obecnej sytuacji jest trochę jak z pogodą podczas przyjęcia w plenerze. Możemy być załamani z powodu zaistniałej sytuacji i te emocje są uzasadnione, natomiast obok nich pojawia się pytanie „co dalej?” i jak możecie skutecznie działać tak, aby możliwie zwycięsko jednak z tej sytuacji wyjść. Nawet jeśli macie wrażenie, że nic już od Was nie zależy to jedyna rzecz po Waszej stronie to fakt, jak bardzo obecna sytuacja wpłynie na ostateczny kształt wesela. Wasze podejście jest i w każdej sytuacji będzie kluczowe.

Spokój w tym przypadku jest sytuacją, w której macie wiedzę o możliwych opcjach i znacie odpowiedź na pytanie „co dla naszego wesela oznacza epidemia koronawirusa?” i „jaki plan B możemy przygotować?”.

Jak może zmienić się rynek weselny?

Sytuacja zmienia się z dnia na dzień i trudno podejmować decyzje wobec wesela za kilka miesięcy. Natomiast to, co możecie zrobić to wyposażyć się w wiedzę o wszystkich możliwościach, określić Wasz status w tej sytuacji i adekwatnie do biegu wydarzeń reagować.

Obecna sytuacja będzie miała wpływ gospodarczy na każdy sektor, w tym również weselny. Mogą zmienić się ceny, a w zależności od kształtu obecnego sezonu różnie może być z dostępnością usług w kolejnych latach. Jeśli jesteście w tej chwili na etapie planowania to również obserwujcie rynek, a po podjęciu decyzji skrupulatnie podpisujcie wszystkie umowy.

Jestem z Wami oczywiście w nieustannym kontakcie, także, jeśli chcecie skonsultować swój przypadek, piszcie do mnie śmiało.

Co trzy głowy to nie dwie, a szczególnie teraz warto trzymać się razem!Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?


Świadoma organizacja wesela – od czego zacząć i dlaczego to najlepsze rozwiązanie


Unikalne i nietypowe miejsce na wesele w plenerze
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!