Poznaj możliwości
Blog

Ślub i wesele w plenerze, jakie są koszty


Wiedząc, że wesele w plenerze jest wydarzeniem o wyjątkowym i rzadko spotkanym charakterze, które wielu zachwyca ze względu na swój klimat, trzeba liczyć się również z wyższymi niż normalnie kosztami.

Dla osób, które oczekują konkretnej odpowiedzi na pytanie „ile?” możemy odpowiedzieć, że ostatecznie to zależy od wielu czynników, trudno podać konkretną kwotę i też niemal przy każdym weselu jest ona inna. Poniżej natomiast szacunkowe koszty poszczególnych wydatków.

 

Ślub cywilny w plenerze, koszty zaślubin poza USC

Obecnie dostaje bardzo wiele zapytań na temat kosztów zaślubin cywilnych poza Urzędem Stanu Cywilnego. Owszem, opłaty są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego ślubu cywilnego na terenie Urzędu. Trzeba pamiętać, że opłaty za ślub zawierają w sobie kilka elementów. O jakiej kwocie mówimy i co macie “w cenie”?

  • Koszt ślubu cywilnego w plenerze to około 1000 złotych i zgodnie z nowymi przepisami opłata nie może być wyższa, niż połowa średniego wynagrodzenia.

Co pokrywane zostaje z tej właśnie kwoty?

  • Patera na obrączki,
  • Insygnia z godłem RP
  • Strój urzędnika udzielającego ślubu,
  • Akcesoria, odzież i fryzjer dla w/w,
  • Koszty dojazdu na miejsce,
  • Ewentualne wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC.

Poza aspektem finansowym, musicie również pamiętać o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać zgodę na organizację ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jakie warunki musi spełniać wybrane przez Was miejsce?

  • Warunek zachowania powagi wydarzenia,
  • Warunek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Przy niespełnieniu któregokolwiek z wyżej wymienionych warunków Urzędnik może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu. Ważne więc, aby przemyśleć dobrze miejsce, które wybieracie!

 

Wesele w plenerze, jakie elementy brać pod uwagę?

wesele i ślub w plenerze cena

O plenerowych zaślubinach mówi się coraz częściej natomiast warto byłoby sobie to wszystko poukładać. O czym musicie pamiętać organizując imprezę właśnie w plenerze, innymi słowy co zawiera w sobie cena końcowa?

– Wynajem/przystosowanie terenu

W wielu przypadkach znajdując miejsce wymaga ono wynajmu lub poniesienia kosztów eksploatacji/ dostosowania do wymagań wesela w plenerze. Może to być zarówno ogród, za wynajem którego nie zapłacicie, ale który będzie wymagał przystosowania lub miejsce częściowo przystosowane do wynajęcia.

– Namiot weselny

Stabilny, bezpieczny i gwarantujący komfortowy przebieg całego przyjęcia bez względu na warunki atmosferyczne, a więc zbudowany z odpowiednich elementów. Wyposażony w podłogę, materiały ozdobne, oświetlenie, klimatyzację.

Szacunkowy koszt: Od 25 000 zł*

– Wyposażenie namiotu weselnego: krzesła, stoły, nakrycia, naczynia,

Szacunkowy koszt: Od 3 000 zł*

– Toalety

Szacunkowy koszt: Od 5 000 zł*

– Zaplecze cateringowe

Transport lub wynajem sprzętu cateringowego, miejsce dla kuchni,

– Dekoracje

Nie muszą stanowić dodatkowego kosztu, jeśli przyjąć wersję adekwatną do tradycyjnego wesela. W rzeczywistości jednak plener daje dużo większy zakres możliwości do aranżacji.

Szacunkowy koszt: Od 5 000 zł*

– Oświetlenie

Wersja opcjonalna, natomiast oświetlenie ledowe namiotu, pleneru, dekoracji potrafi dać klimat, dla którego wszyscy czekają do zmroku. Scenariusz wesela z kolei prowadzony światłem sprawia, że wydarzenie zostanie przeniesione w inny wymiar.

Szacunkowy koszt: Od 4 000 zł*

– Strefa Chill out

Wersja opcjonalna, aczkolwiek przygotowanie stref zewnętrznych dla gości w otoczeniu pięknego pleneru jest częstą i chętnie wykorzystywaną przez gości atrakcją. Możliwości jest wiele: od pojedynczych leżaków, po pufy, sofy, aż po hamaki i skórzane meble.

Szacunkowy koszt: Od 2 000 zł*

** Podane ceny są szacunkiem dokonanym na podstawie przykładowych ofert firm zajmujących się powyższymi usługami. Nie zawierają szczegółowo określonych elementów, gdyż te różnią się od siebie w zależności od wesela. Stanowią również ogólny, a zarazem minimalny punkt wyjścia, który naszym zdaniem gwarantuje odpowiednią jakość usług.

 

Sami widzicie, że rzeczy, na które musicie zwrócić uwagę jest całkiem sporo i często mimo obiegowej opinii nie są to rzeczy najtańsze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wiele zależy od tego, ile osób macie zamiar zaprosić na swoje wesele. Plener raczej nie ogranicza w tej materii, natomiast ogranicza budżet. Im więcej gości tym więcej z podanych przeze mnie elementów musicie wypożyczyć, wynająć czy opłacić, więc koszty siłą rzeczy rosną.

Coraz więcej Par Młodych stawia więc na DIY, czyli samodzielnie robione ozdoby, świeczniki, kartki i tego rodzaju elementy. Nie do końca redukuje to koszty, bynajmniej nie w każdym przypadku. Satysfakcja jednak jest wówczas przeogromna, i Goście zapamiętają takie wesele na dłużej!

Na czym nie warto oszczędzać podczas wesela w plenerze

Jeśli przyjdzie Wam do głowy, aby zrobić wesele w plenerze po kosztach, zastanówcie się dwa razy, czego oczekujecie od wesele i ile jesteście gotowi za to zapłacić, a na czym chcecie zaoszczędzić. Często bowiem jest tak, że oszczędności są tylko pozorne, jeśli taniej oznacza gorzej (np. tańszy model namiotu, który w teorii powinien stać, a w praktyce przy gorszej pogodzie zepsuje całe przyjęcie).

Spektakularny efekt wymaga jakości, która daje Wam spokój i bezpieczeństwo, że wszystko będzie, jak należy.

Oczywiście, że możecie zorganizować hipsterskie wesele nie wydając wielkich pieniędzy. Pytanie jednak jest zawsze o pomysł i styl, jaki chcecie zachować. W filmie „Nasze najlepsze wesele” jest doskonała scena, w której konsultant ślubny proponuje parze młodej zaoszczędzić podczas wesela na menu poprzez jedzenie przyniesione przez gości. Można zrobić tanio? Można. Pytanie, kto i na co chce się zdecydować.

Jak zaoszczędzić na organizacji wesela w plenerze?

– poszukać miejsca z gotowym zapleczem, które w pełni lub częściowo jest przystosowane do wesela w plenerze (zobacz listę rekomendowanych miejsc)

– wszystkie pozycje w budżecie dokładnie przejrzeć pod kątem tego, co i w jakiej cenie otrzymujecie – nie wszystko musi być drogie, żeby było dobre, ale sztuką jest umieć to rozróżnić i przyjrzeć się temu dokładnie

– zatrudnić konsultanta ślubnego – wiele par młodych w Polsce uważa, że jest to dodatkowy koszt, a fakty są takie, że pozwala on na zaoszczędzenie wielu niepotrzebnie wydanych pieniędzy korzystając z rozwiązań, na które para młoda sama nie wpadnie. Nie wspominając o komforcie wsparcia przez doświadczoną osobę w zakresie organizacji wesel.

Co sądzicie o takich kosztach wesela w plenerze?

 

 

 


Strefa chillout na weselu, gdzie się relaksować?


Powrót do przeszłości, czyli polaroid na wesele!


Ile kosztuje wesele w plenerze? (video)
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Organizuje wesela na terenie własnego obiektu w zabytkowym parku krajobrazowym. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!