Wiedząc, że wesele w plenerze jest wydarzeniem o wyjątkowym i rzadko spotkanym charakterze, które wielu zachwyca ze względu na swój klimat, trzeba liczyć się również z wyższymi niż normalnie kosztami.
Dla osób, które oczekują konkretnej odpowiedzi na pytanie „ile?” możemy odpowiedzieć, że ostatecznie to zależy od wielu czynników, trudno podać konkretną kwotę i też niemal przy każdym weselu jest ona inna. Poniżej natomiast szacunkowe koszty poszczególnych wydatków.
Ślub cywilny w plenerze, koszty zaślubin poza USC
Obecnie dostaje bardzo wiele zapytań na temat kosztów zaślubin cywilnych poza Urzędem Stanu Cywilnego. Owszem, opłaty są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego ślubu cywilnego na terenie Urzędu. Trzeba pamiętać, że opłaty za ślub zawierają w sobie kilka elementów. O jakiej kwocie mówimy i co macie „w cenie”?
- Koszt ślubu cywilnego w plenerze to około 1000 złotych i zgodnie z nowymi przepisami opłata nie może być wyższa, niż połowa średniego wynagrodzenia.
Co pokrywane zostaje z tej właśnie kwoty?
- Patera na obrączki,
- Insygnia z godłem RP
- Strój urzędnika udzielającego ślubu,
- Akcesoria, odzież i fryzjer dla w/w,
- Koszty dojazdu na miejsce,
- Ewentualne wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC.
Poza aspektem finansowym, musicie również pamiętać o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać zgodę na organizację ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jakie warunki musi spełniać wybrane przez Was miejsce?
- Warunek zachowania powagi wydarzenia,
- Warunek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników.
Przy niespełnieniu któregokolwiek z wyżej wymienionych warunków Urzędnik może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu. Ważne więc, aby przemyśleć dobrze miejsce, które wybieracie!
Wesele w plenerze, jakie elementy brać pod uwagę?
O plenerowych zaślubinach mówi się coraz częściej natomiast warto byłoby sobie to wszystko poukładać. O czym musicie pamiętać organizując imprezę właśnie w plenerze, innymi słowy co zawiera w sobie cena końcowa?
– Wynajem/przystosowanie terenu
W wielu przypadkach znajdując miejsce wymaga ono wynajmu lub poniesienia kosztów eksploatacji/ dostosowania do wymagań wesela w plenerze. Może to być zarówno ogród, za wynajem którego nie zapłacicie, ale który będzie wymagał przystosowania lub miejsce częściowo przystosowane do wynajęcia.
– Namiot weselny
Stabilny, bezpieczny i gwarantujący komfortowy przebieg całego przyjęcia bez względu na warunki atmosferyczne, a więc zbudowany z odpowiednich elementów. Wyposażony w podłogę, materiały ozdobne, oświetlenie, klimatyzację.
Szacunkowy koszt: Od 25 000 zł*
– Wyposażenie namiotu weselnego: krzesła, stoły, nakrycia, naczynia,
Szacunkowy koszt: Od 3 000 zł*
– Toalety
Szacunkowy koszt: Od 5 000 zł*
– Zaplecze cateringowe
Transport lub wynajem sprzętu cateringowego, miejsce dla kuchni,
– Dekoracje
Nie muszą stanowić dodatkowego kosztu, jeśli przyjąć wersję adekwatną do tradycyjnego wesela. W rzeczywistości jednak plener daje dużo większy zakres możliwości do aranżacji.
Szacunkowy koszt: Od 5 000 zł*
– Oświetlenie
Wersja opcjonalna, natomiast oświetlenie ledowe namiotu, pleneru, dekoracji potrafi dać klimat, dla którego wszyscy czekają do zmroku. Scenariusz wesela z kolei prowadzony światłem sprawia, że wydarzenie zostanie przeniesione w inny wymiar.
Szacunkowy koszt: Od 4 000 zł*
– Strefa Chill out
Wersja opcjonalna, aczkolwiek przygotowanie stref zewnętrznych dla gości w otoczeniu pięknego pleneru jest częstą i chętnie wykorzystywaną przez gości atrakcją. Możliwości jest wiele: od pojedynczych leżaków, po pufy, sofy, aż po hamaki i skórzane meble.
Szacunkowy koszt: Od 2 000 zł*
** Podane ceny są szacunkiem dokonanym na podstawie przykładowych ofert firm zajmujących się powyższymi usługami. Nie zawierają szczegółowo określonych elementów, gdyż te różnią się od siebie w zależności od wesela. Stanowią również ogólny, a zarazem minimalny punkt wyjścia, który naszym zdaniem gwarantuje odpowiednią jakość usług.
Sami widzicie, że rzeczy, na które musicie zwrócić uwagę jest całkiem sporo i często mimo obiegowej opinii nie są to rzeczy najtańsze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wiele zależy od tego, ile osób macie zamiar zaprosić na swoje wesele. Plener raczej nie ogranicza w tej materii, natomiast ogranicza budżet. Im więcej gości tym więcej z podanych przeze mnie elementów musicie wypożyczyć, wynająć czy opłacić, więc koszty siłą rzeczy rosną.
Coraz więcej Par Młodych stawia więc na DIY, czyli samodzielnie robione ozdoby, świeczniki, kartki i tego rodzaju elementy. Nie do końca redukuje to koszty, bynajmniej nie w każdym przypadku. Satysfakcja jednak jest wówczas przeogromna, i Goście zapamiętają takie wesele na dłużej!
Na czym nie warto oszczędzać podczas wesela w plenerze
Jeśli przyjdzie Wam do głowy, aby zrobić wesele w plenerze po kosztach, zastanówcie się dwa razy, czego oczekujecie od wesele i ile jesteście gotowi za to zapłacić, a na czym chcecie zaoszczędzić. Często bowiem jest tak, że oszczędności są tylko pozorne, jeśli taniej oznacza gorzej (np. tańszy model namiotu, który w teorii powinien stać, a w praktyce przy gorszej pogodzie zepsuje całe przyjęcie).
Spektakularny efekt wymaga jakości, która daje Wam spokój i bezpieczeństwo, że wszystko będzie, jak należy.
Oczywiście, że możecie zorganizować hipsterskie wesele nie wydając wielkich pieniędzy. Pytanie jednak jest zawsze o pomysł i styl, jaki chcecie zachować. W filmie „Nasze najlepsze wesele” jest doskonała scena, w której konsultant ślubny proponuje parze młodej zaoszczędzić podczas wesela na menu poprzez jedzenie przyniesione przez gości. Można zrobić tanio? Można. Pytanie, kto i na co chce się zdecydować.
Jak zaoszczędzić na organizacji wesela w plenerze?
– poszukać miejsca z gotowym zapleczem, które w pełni lub częściowo jest przystosowane do wesela w plenerze (zobacz listę rekomendowanych miejsc)
– wszystkie pozycje w budżecie dokładnie przejrzeć pod kątem tego, co i w jakiej cenie otrzymujecie – nie wszystko musi być drogie, żeby było dobre, ale sztuką jest umieć to rozróżnić i przyjrzeć się temu dokładnie
– zatrudnić konsultanta ślubnego – wiele par młodych w Polsce uważa, że jest to dodatkowy koszt, a fakty są takie, że pozwala on na zaoszczędzenie wielu niepotrzebnie wydanych pieniędzy korzystając z rozwiązań, na które para młoda sama nie wpadnie. Nie wspominając o komforcie wsparcia przez doświadczoną osobę w zakresie organizacji wesel.
Co sądzicie o takich kosztach wesela w plenerze?