Poznaj możliwości
Blog

Ślub kościelny w plenerze, jak urządzić?


Coraz więcej przyszłych młodych par odchodzi od “tradycyjnych” wesel i ślubów. Najbardziej problematyczny moment nadchodzi jednak wówczas, gdy chcemy zorganizować ślub kościelny w miejscu innym niż kościół. Na przykład w plenerze. Przeszkodą jest tutaj Kodeks Prawa Kanonicznego, który jako jedyną możliwość dopuszcza organizację ceremonii zaślubin wyłącznie w kościele.

 

Co mówi na ten temat Kodeks Prawa Kanonicznego?

Dokładny cytat z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1118), brzmi:

„Małżeństwo między katolikami lub między strona katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza”.

Mamy natomiast również drugi paragraf, który mówi:

“Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.”

Paragraf trzeci natomiast określa iż:

“Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

 

Ślub kościelny w plenerze może się udać!

Jak widzicie, nie jest więc tak, że wyżej wymieniony Kodeks nie dopuszcza absolutnie takiej możliwości i Wasze marzenia muszą pozostać w sferze nieosiągalnej. Próbować trzeba i jest mnóstwo przypadków, w których organizacja ślubu kościelnego w plenerze, jak najbardziej się udaje. Od czego powinniście zacząć?

Krok pierwszy, to rozmowa z kapłanem udzielającym Wam ślubu. Nie będę ukrywać, w tej kwestii wiele zależy od Waszego szczęścia, bo jak to mówią, ksiądz też człowiek. Jeden zgodzi się na odstępstwo od reguły i nie będzie dla niego istotne miejsce, w jakim chcecie dopełnić najważniejszego sakramentu. Będzie się dla niego liczyć fakt, że chcecie zrobić to przed Bogiem. Jak widzicie czynnik ludzki pełni tu bardzo istotną rolę. W tym momencie możliwości są dwie, jeśli ksiądz się zgodzi – super!

Wtedy pomoże Wam skierować prośbę do ordynariusza miejsca, czyli Biskupa Rzymskiego, biskupa diecezjalnego, wikariusza generalnego lub biskupa posiadającego władzę zwyczajną w poszczególnych Kościołach partykularnych. (Kan. 134) Najważniejsze i najbardziej “niepewne” za Wami.

Przyjrzyjmy się jednak drugiej, niepożądanej możliwości. Co więc, jeśli ksiądz odmówi Wam udzielenia ślubu w lokalizacji innej niż kościół i nie skieruje prośby do ordynariusza miejsca? Oznacza to, iż wszystko stracone? Absolutnie nie!

 

Odmowa ślubu kościelnego w plenerze, co wtedy?

Całe szczęście nie macie wówczas do czynienia z sytuacją bez wyjścia. Istnieje jeszcze jedna możliwość. Samodzielna prośba o dyspensę do biskupa. Kluczowe będzie tutaj również opisanie, dlaczego to właśnie plener jest Waszym wymarzonym miejscem na ceremonię zaślubin. Podany przez Was powód powinien być poważny, dobrze przemyślany  i najważniejsze – szczery.

Sprawa jest tu dużo trudniejsza niż w przypadku ślubu cywilnego, co do którego przepisy zostały złagodzone w 2015. Należy pamiętać, że to ostatnia pozostała Wam opcja. Jeśli faktycznie ślub kościelny w plenerze jest tym czego najbardziej pragniecie, skrupulatnie ułóżcie swoją prośbę i pomyślcie o tym odpowiednio wcześniej bo na odpowiedź możecie oczekiwać nawet do roku czasu!

Biskup też człowiek i Kuria ma świadomość, że czasy się zmieniają, nie każdy więc chce postawić na “klasyczny” rodzaj zaślubin. Przyszłe młode pary coraz częściej patrzą na ślub kościelny w plenerze w skali makro. Chcą mieć więc oryginalny ślub, inny niż wszyscy. A musicie przyznać, że plenerowy ślub, również kościelny, w pięknej okolicy robi doskonałe i niezapomniane wrażenie.

Mamy zgodę na plenerowe zaślubiny kościelne!

ślub kościelny w plenerze zgodaNiezależnie od tego, czy zgody udzielił Wam proboszcz danej parafii, czy otrzymaliście dyspensę od biskupa, musicie dotrzymać pewnych zasad. Niezwykle istotnym elementem całej procedury jest miejsce jakie wybraliście. Nie powinno ono zakłócać powagi ceremonii i najważniejsze w tym przypadku dopełnienie wszystkich formalności związanych z organizacją obrzędów liturgicznych.

Określenie “miejsce odpowiednie” jest sporym ogólnikiem, co więc przez to rozumieć? Trzeba mieć na uwadze miejsce, które w żaden sposób nie będzie zakłócać powagi wydarzenia oraz powagi wszystkich obrzędów. Co za tym idzie, urokliwe i skromne miejsce jak najbardziej ma spore szanse powodzenia, natomiast hałaśliwe i często uczęszczane lokalizacje mają dużo mniejsze szanse powodzenia.


Charakterystyka ślubów i wesel w plenerze (video)


Upalna pogoda a wesele plenerowe – jak sobie z nią radzić?


Idealni świadkowie to recepta na idealny ślub, jak wybrać?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Organizuje wesela na terenie własnego obiektu w zabytkowym parku krajobrazowym. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!