Poznaj możliwości
Blog bar

Namiot weselny, o czym nie możecie zapomnieć?


Wiele osób obawia się organizacji ślubu w plenerze ze względu na ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. Cóż, trudno się temu dziwić, a nawet dobrze o tym myśleć. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z wymarzonego ślubu. Potrzebne są po prostu solidne fundamenty.

Jeśli wesele ma się odbyć na powietrzu w polskim klimacie, to trudno o lepsze rozwiązanie niż namiot. Pamiętajcie jednak o kilku ważnych aspektach po to, aby spełnił swoją rolę zapewniając całkowity komfort i bezpieczeństwo przyjęcia.

Porządny i solidny namiot daje nam gwarancję przebiegu całej uroczystości wewnątrz bez jakichkolwiek zakłóceń związanych z pogodą.

Namiot weselny, konstrukcja głównego filaru

namiot weselny główny filar

Być może przy wyborze wzoru winietek albo kwiatów decyzja o konstrukcji namiotu nie jest tematem atrakcyjnym. Jest natomiast tematem bardzo ważnym. Myślę, że na przykład ten punkt przygotowań weselnych spokojnie może wziąć na siebie pan młody i zwrócić uwagę, aby konstrukcja namiotu nie pozwoliła żadnej pogodzie zakłócić waszej zabawy.

Pamiętajcie, że o solidności namiotu decyduje jego główna konstrukcja. Nie musicie znać się na szczegółach technicznych, ale powinniście wybrać profesjonalną firmę, która naprawdę wie, co robi.

Chcę, żebyście wybierając namiot mieli absolutną pewność, że zapewni on pełen komfort w zakresie jakości. Pamiętajcie, że od solidności namiotu zależy wszystko, jeśli tylko warunki atmosferyczne staną się bardziej wymagające. I nie decydujcie się na niego biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę.

Jeśli natomiast chodzi o projekt to mamy dwie możliwości. W przypadku, jeśli będzie to namiot, który powstanie tylko na wasze wesele sami zdecydujecie o jego wielkości, wewnętrznych strefach i dostosowaniu do wizji. W przypadku namiotów przy obiektach, które już stoją, oczekujcie gwarancji, że w każdej sytuacji wszystko będzie w najlepszym porządku i uzgodnijcie, które elementy mogą zostać przez Was zmienione.

Grunt pod nogami – podłoga w namiocie weselnym

namiot na wesele podłoga

To oczywiście jasne, że podczas przyjęcia po czymś będziecie chodzić i lepiej byłoby po podłodze niż trawie. Taniec wymaga parkietu, a dojście do namiotu odpowiedniej ścieżki, aby panie w szpilkach w nie ugrzęzły w trawie. A dla podniesienia wymagań dodam również aspekt wizualny – ma być ładnie, prawda?

Wyposażenie namiotu

weselny namiot

Namiot weselny jest oczywiście ważny, ale przede wszystkim na weselu potrzebujemy jego wyposażenie.

W zależności od wyboru rodzaju ścian bocznych namiotu wewnątrz będą potrzebne dodatkowe materiały lub dekoracje, które najlepiej powierzyć dekoratorom i scenografom. Szukajcie osób doświadczonych w aranżacjach namiotów, ponieważ rządzą się one innymi wizualnie prawami. A chodzi o to, żeby na końcu były one olśniewające.

Jeśli chodzi o wyposażenie funkcjonalne to oczywiście są to krzesła, stoły i inne wyposażenie, bez którego wesele się nie odbędzie. W tej kwestii różnie jest na rynku: niektóre firmy mają je z namiotami, u innych trzeba poszukać dodatkowej ekipy. Czasem swoje trzy grosze w kwestii mebli dołożą dekoratorzy, żeby meble komponowały się z dekoracjami.

Generalnie więc, żebyście nie osiwieli kompletnie od nadmiaru wszystkich potrzebnych elementów, najlepiej znaleźć firmę, która w miarę kompleksowo może Was obsłużyć, ewentualnie polecić współpracujące z nimi firmy lub skorzystać ze wsparcia wedding plannera, który przedstawi Wam gotowe rozwiązania.

Często jest tak, że wesela w plenerze organizują współpracujące ze sobą firmy, które doskonale wiedzą co, z kim połączyć, a Wam pozostaje tylko zatwierdzanie konkretnych propozycji. I tak jest najłatwiej.

Oświetlenie

oświetlenie namiotu weselnego

Oświetlenie wewnątrz namiotu to najczęściej żyrandole, które bez problemu oświetlą całą przestrzeń. Dodatkiem może być oświetlenie ledowe, którego różne wariancje stworzą przepiękny wieczorny klimat. Zdecydowanie warto z tego skorzystać, bo dzięki niemu zamiast tracić jakość wizualną po zmroku korzystacie z nowej, wieczornej aranżacji. Ponadto, pamiętajcie o oświetleniu pleneru wokół namiotu – z jednej strony dla pięknego efektu, a z drugiej – praktycznej, dla możliwości poruszania się po terenie zewnętrznym.

Ogrzewanie i klimatyzacja w namiocie

namioty na wesele temperatura

O pogodzie na weselu w plenerze przekazałam już Wam chyba wszystko. Powtórzę teraz tylko to, co dotyczy wyposażenie namiotu. Nie ma szans na udane wesele w namiocie bez klimatyzacji latem, ani dobrej zabawy w chłodną noc bez ogrzewania. I tutaj znowu, nie odpuszczajcie sobie sprawdzenia jakości urządzeń. Namiot w słońcu mocno się nagrzewa, setka osób, która do niego wchodzi nie obniża temperatury, więc byle jakie wiatraczki nie poradzą sobie z taką temperaturą. Potrzebna jest konkretna klimatyzacja uruchomiona odpowiednio wcześniej, a jeśli będzie potrzebne to niezawodne ogrzewanie.

Toalety

namioty plenerowe toalety

Kolejny element, bez którego przyjęcie się nie odbędzie. Myśląc o logistyce zwróćcie uwagę na możliwie bliską odległość od miejsca wesela, ich wygląd i ilość. Nie zapomnijcie również o personelu odpowiedzialnym za porządek w nim podczas wesela. Biorąc pod uwagę aspekt wizualny – zdecydujcie się na taki model, który będzie współgrał z całością wesela, a nie od niego odstawał.

Zaplecze organizacyjne

Jeśli Wasz namiot stoi przy obiekcie stosunkowo blisko to temat organizacji zaplecza dla firm obsługujących odpada. W każdym innym przypadku jest on równie niezbędny. Jest to miejsce, w którym znajduje się cały „back stage” weselny, który potrzebuje równie dobrych warunków do pracy. Najważniejsze kwestie z tym związane to umieszczenie go w miarę blisko wesela, w miarę możliwości połączenie go zadaszonym przejściem z namiotem i solidność.

Organizowaliście wesele w namiocie – jakie są wasze doświadczenia? Podzielcie się w komentarzu!


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!