Poznaj możliwości
Blog

Jak usadzić gości przy stołach weselnych – najważniejsze zasady


Wiem,  że dla wielu Par Młodych określenie konkretnych miejsc dla gości przy stołach stanowi nie lada problem. Niejednokrotnie dwoją się i troją, próbując zrobić to jak najlepiej dla wszystkich, a przy tym stresują niesamowicie.

W dzisiejszym tekście najważniejsze aspekty, o których powinniście pamiętać zanim zabierzecie się za to zadanie i stwierdzicie, że wesela nie będzie 😉

Stół Pary Młodej

Zacznijmy od Waszego stołu. W ostatnim czasie przyjmuje się różne wersje stołów Pary Młodej:

Stół tylko dla Pary Młodej

Wybierany, kiedy Pary Młode uznają, że przy swoim stole nie spędzą zbyt dużo czasu, więc szkoda sadzać obok siebie osoby, z którymi nie będą zbyt długo przebywać. Lub wtedy, pół żartem, pół serio, kiedy chcą, żeby siadając już jednak do stołu mieć chwilę dla siebie ?

Stół dla Pary Młodej i świadków

Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest jednak mieć obok siebie świadków, których możecie poprosić o pomoc, jeśli będzie to potrzebne. Może to być też wyraz uznania wobec nich za wsparcie, które Wam dali podczas przygotowań, oczywiście, jeśli one rzeczywiście było. Pamiętajcie, że wszystko jest kwestią relacji.

Stół dla Pary Młodej, świadków i najbliższych osób

Wersja podobna do drugiej, ale w szerszym gronie.

Kogo zaprosić do Waszego stołu?

Weźcie pod uwagę, że miejsce przy stole Pary Młodej jest rodzajem wyróżnienia, którego dostąpić powinni Wasi świadkowie, a w dalszej kolejności rodzice. Jeśli jednak tego nie czujecie i wolicie ten stół dzielić z przyjaciółmi to też pomyślcie o konsekwencjach doboru. Sprawa jest prosta w przypadku wąskiego grona znajomych, natomiast jeśli spośród większego grona przyjaciół wybierzecie tylko kilku, to nawet, jeśli są oni rzeczywiście najbliżsi, taki wybór będzie nietaktowny.

Stół łączony z Waszymi świadkami i rodzicami też należy przemyśleć pod kątem ich komfortu. Jeśli nie będzie Was przez większość czasu z nimi, a nie znają się najlepiej, to może być to zarówno dla świadków, jak i rodziców, nie najlepsza forma towarzystwa.

Jeśli chodzi o stół, przy którym siedzicie z kilkoma jeszcze osobami to pamiętajcie, żeby był on umieszczony w centralnym miejscu wesela i dostępnym dla wszystkich gości. Naprzeciwko Was nie powinny siedzieć inne osoby z Waszego stołu, ponieważ będą Was wtedy zasłaniać innym gościom. Dodatkowo, Wasz stół powinien być wyróżniony dekoracją, które znajdują się przed Wami nie pozostawiając miejsca dla innych osób. Często spotykaną i skuteczną formą wyróżnienia Waszego miejsca jest tzw. ścianka dekoracyjna za Waszymi plecami.

fot. Mateusz Miś Fotografia

Wersja pośrednia, w przypadku większej ilości osób przy Waszym stole, jeśli jest nim stół prostokątny, polega na tym, że przed Wami zostawione są cztery miejsce wolne, a kolejne z dwóch stron są już zajęte przez Gości.

Rodzaj stołów – prostokątne czy okrągłe?

Stoły okrągłe pojawiły się na polskich weselach na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i nie zdążyły wrosnąć w polską tradycję na tyle, aby każdy był chętny z nich korzystać. Ich przeciwnicy wskazują na większą trudność w usadzeniu gości i mniejszą możliwość integracji wszystkich gości.

Z żadną z nich jednak nie mogę się zgodzić.

Po pierwsze, jeśli usadzenie gości jest trudne ze względu na układ rodziny to jest ono takim samym wyzwaniem przy stołach prostokątnych i okrągłych. Stoły okrągłe natomiast dają wręcz większą możliwość ewentualnego odseparowania od siebie skonfliktowanych osób, co więcej, w wielu przypadkach możemy manewrować ich ilością i dostosować do optymalnych konfiguracji.

Jeśli chodzi natomiast o kwestię atmosfery i integracji to swobodnego kontaktu 8 czy 10 osób przy okrągłym stole nie zastąpi nic. Tutaj jednak uwaga – nie pozwólcie, żeby obfite dekoracje na stole umieszczone na poziomie wzorku psuły ten efekt, zasłaniając osoby siedzące naprzeciwko siebie. I jeśli chodzi o atmosferę to oczywiście jest ważne kto, z kim może rozmawiać podczas posiłków, natomiast pamiętajcie też, że najwięcej w jej temacie dzieje się jednak poza stołami.

Zasady delegowania miejsc

Tematy dotyczące rozmieszczenia gości na sali mamy dwa: pierwszy dotyczy umieszczenie poszczególnych stołów na sali, drugi usadzenia konkretnych osób przy jednym stole.
Pierwsza kwestia dotyczy tego, żeby najbliżej Was nawet, jeśli przy innym stole, siedziały osoby Wam najbliższe – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, najbliżsi przyjaciele. W dalszej kolejności, dalsza rodzina, dalsi znajomi itd.

W przypadku rodzin patchworkowych wszystko oczywiście zależy od konkretnych relacji, natomiast możecie skorzystać z wersji mieszanej i połączyć rodziny ze sobą na zasadzie podobieństwa wieku lub zainteresowań. Dwa stoły dwóch rodzin czy dwa stoły trzech lub czterech rodzin nie stanowią różnicy.

Jeśli natomiast chodzi o usadzenie gości przy jednym stole – proponuję zacząć od najłatwiejszego końca i przyporządkować do stołów osoby, które nie są dla Was problematyczne w usadzeniu.

Ustalcie też w miejscu wesela czy ilość stołów może być ruchoma (duży atut okrągłych stołów!). Chodzi o to, że przy liczbie 100 gości możecie ich usadzić przy 10 stołach dziesięcioosobowych, ale równie dobrze przy 12 lub 13 stołach 6-cio, 8-cio albo 9-cioosobowych. To mocno ułatwia temat, jeśli Wasze towarzystwo jest trudne do przydzielania do stołów o konkretnej ilości.

Dzielić czy łączyć rodziny? Co sprzyja dobrej atmosferze?

Nie ma sensu na siłę integrować obu rodzin i grup znajomych przy stołach po to, żeby poznali się i stworzyli jeden team, jeśli nie mają ze sobą nic wspólnego. Może to być jednak okazja do wzajemnego poznania i polubienia, kiedy coś ich łączy. Szczególnie w przypadku rodzin zwróćcie uwagę czy nie lepiej zamiast posadzić rodziców z dziadkami albo wujkami i ciociami to połączyć ich na przykład pod kątem wieku, zainteresowań czy innych preferencji. Tu jednak znowu, o ile je znacie i o ile to możliwe 🙂

Informacja o miejscu przy stole

Najczęściej spotykaną formą informacji o miejscach przy stołach są tablice z rozmieszczeniem stołów. Ważna zasada w ich przypadku jest jednak taka, żeby poza tym, że będzie piękna, była również czytelna.

Czytelna to znaczy dostępna dla większej ilości osób i opisana dużą czcionką. W przypadku wesela powyżej 70-80 osób, powinny być one dwie, koniecznie umieszczone w innych miejscach, żeby wszyscy goście się nie kotłowali w jednym miejscu. Duża wielkość liter z kolei sprawia, że można siebie znaleźć z dalszej odległości, co nie wymaga podejścia każdej osoby bezpośrednio do tablicy i jest wygodna dla osób ze słabszym wzrokiem, które czasem nawet podchodząc do tablicy mają problem z odczytaniem drobnego maczku. W tej wersji bardzo przydatne są osoby, które na tą chwilę wejścia stoją przy tablicy, mają własną listę i informują gości o ich miejscu. Mogą to być kelnerzy, świadkowie, koordynator sali albo wedding planner.

Najbardziej skuteczną formą poinformowania gości o ich miejscu przy stole jest przygotowanie informacji wręczanych każdemu z Gości. Unikamy wtedy zamieszania, kolejki do wejścia na salę i zbędnego chaosu. Każdy gość wchodzi na salę i jedyne, czego szuka to numeru lub oznaczenia swojego stołu, a potem miejsca.

Mam nadzieję, że temat opisałam wyczerpująco, bo wiem, ile problemów Wam on przysparza. Dajcie znać jak sobie radzicie z tym wyzwaniem 🙂


Komary na weselu w plenerze – jak się ich pozbyć


Jak zorganizować wesele we własnym ogrodzie?


Jak bezpiecznie przenieść ślub i wesele w plener?
Skontaktuj się z nami


Katarzyna Potasznik

Katarzyna Potasznik

Certyfikowana konsultantka ślubna specjalizująca się w tworzeniu prestiżowych wesel w plenerze. Certyfikat konsultanta ślubnego uzyskała w jednej z najlepszych agencji ślubnych w Polsce – Decor Amore. Autorka portalu „Ślub w plenerze”.
Skontaktuj się z nami

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!